Aktualności

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym zapraszamy na wystawy pn.: „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” w CKPiT oraz „Przywróćmy ich pamięć” w Urzędzie Miasta w Poniatowej

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca

Święto obchodzone corocznie 1 marca zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi wystawami:
„Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej oraz „Przywróćmy ich pamięć” w Urzędzie Miasta Poniatowa.

Wystawy dostępne do 5 marca 2021 r.
Zaprasza: Gmina Poniatowa, Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej.