Żywe zwierzę to nie zabawka, ani przedmiot. Psem nie można się pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi lub stanie niemodny, a tym bardziej oddać go innej osobie lub wyrzucić za drzwi. Decyzję o posiadaniu zwierzaka trzeba gruntownie przemyśleć i przeanalizować w oparciu o kilka pytań, które należy zadać samemu sobie. Szczere i rzetelne odpowiedzi pozwolą ocenić, czy sprostamy wyzwaniom jakie niesie ze sobą posiadanie w domu stworzenia, które wymaga uwagi, opieki i troski z naszej strony.

Pierwsze i najważniejsze pytanie dotyczy charakteru przyszłego właściciela: należy zastanowić się, czy jesteś osobą na tyle odpowiedzialną i poukładaną, że obecność psa w domu nie wywróci Twojego życia do góry nogami? Czy jesteś osobą punktualną, obowiązkową, nie masz problemu z wypełnianiem codziennych zobowiązań?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest pytanie; jak na tę decyzję zareagują Twoi bliscy i domownicy? Czy obowiązek karmienia i wyprowadzenia psa na spacery spocznie jedynie na Twoich barkach, czy może będziesz mógł go dzielić z innymi? Czy wyjeżdżając na wakacje i urlopy zwierzę będziesz zabierał ze sobą lub, czy będziesz mu w stanie zapewnić stosowną opiekę?

Należy też pomyśleć, czy mieszkanie lub dom, w którym mieszkasz są odpowiednie aby przebywały w nim zwierzęta? Czy mieszkasz w okolicy sprzyjającej wyprowadzaniu psów? Czy będziesz miał go gdzie wyprowadzać?

Zwierzę w domu to również stały wydatek finansowy, z którym trzeba się zmierzyć. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję przemyśl, czy będziesz mógł sprostać dodatkowym wydatkom w domowym budżecie.

Jeżeli odpowiedzi na te pytania udzieliłeś szczerze i ogólny wynik przemawia za tym, iż jesteś osobą w pełni odpowiedzialna i przygotowaną do posiadania psa warto pomyśleć o adopcji psa ze schroniska. Jest to jedna z najbardziej odpowiedzialnych, a przy tym najszlachetniejszych decyzji, jaką można podjąć. Nawet jeśli spędzasz w pracy codziennie wiele godzin i często nie ma cię w domu, psu na pewno będzie o wiele lepiej w twoim domu niż w schronisku, gdzie spędza każdą sekundę w ciągłym oczekiwaniu na swojego pana.

Warto też pamiętać o tym, że ostateczny wybór psa nie powinien być oparty o kryterium wyglądu, bo to nie rower, komputer czy samochód, a żywa istota. Rasa, umaszczenie, kolor oczu i sierści, kształt uszu, ogona czy wyraz mordki nie mogą decydować o waszym szczęściu i miłości do zwierzęcia. Ważne jest, aby zarówno pies jaki i jego przyszły właściciel charakteryzowali się takim samym poziomem energii. Jeżeli jest się osobą zapracowaną, nie ma się czasu bądź chęci aby codziennie, godzinami spacerować, ćwiczyć i bawić się z psem, lepiej wybrać zwierzę nieco starsze, lub charakteryzujące się spokojnym usposobieniem.

W schroniskach na nowych właścicieli czekają zarówno psy starsze, spokojne i dojrzałe, które w dzień bezpretensjonalnie będą towarzyszyć w codziennych czynnościach, a wieczorami niespiesznie oglądać z właścicielem ulubiony serial, jak i młode pełne energii, oczekujące ciągłego ruchu i zabawy.

Psy z terenów gminy Poniatowa przebywają w Schronisku w Krzesimowie przy Świdnickim Stowarzyszeniu Opieki nad Zwierzętami. Obecnie jest ich tam aż 49, z czego większość nadaje się do adopcji. Kilka z nich na prośbę fotoreportera zechciało zapozować do zdjęć:

Korek- to 4- letni piesek średniej wielkości, niezwykle łagodny i spragniony towarzystwa. Lubi biegać i bawić się, dlatego chętnie zamieszkałby w domu z ogródkiem.

 

Bluszcz- to 3 letni spokojny pies po przejściach. Został odebrany właścicielowi z powodu złego traktowania. Nie stracił jednak wiary na lepsze jutro i cały czas czeka na nowego Pana.

Bryza- to 8 letnia, duża spokojna suczka. Ciesz się każda chwilą, często się uśmiecha i pragnie kontaktu z człowiekiem. Marzy o domu z ogrodem, ponieważ lubi się bawić.

Frida- to 6 letnia, radosna grubaska, która chętnie odnalazła by się w domu z ogrodem.

Jaga- to 8 letni pies po operacji guza. Potrzebuje ciepłego pełnego miłości domu i troskliwej opieki.

Margo- to 7-letnia wesoła i spokojna suczka o miłym usposobieniu.

Szyper-to 6 letni  spokojny piesek średniej wielkości.

Zojka- to 7 letnia spokojna i radosna suka. Najchętniej zamieszkałaby w domu z ogrodem. Wymaga opieki i leczenia.

Nutka i Wera- mają po 6 lat są dość duże, ale spokojne i łagodne. chętnie zamieszkają w domu z ogrodem.

Szary- to 6-letni wesoły piesek który czeka na dobry dom pełen miłości.

 

Radar- to 6-letni pies. Doskonale sprawdza się  jako stróż na posesji.

Wszelkie informacje dotyczące adopcji można uzyskać pod numerem telefonu: 81 820 34 62 i na stronie internetowej http://www.krzesimow-schronisko.pl/

Odławianie bezdomnych zwierząt z terenów Gminy Poniatowa odbywa się na podstawie umowy zawartej z Zakładem Usług Komunalnych w Puławach Sp.zo.o. Koszt odłowienia wraz z pobytem Psa w schronisku powyżej 7 dni gminę kosztuje 1700 zł netto + vat. Miesięcznie daje to sumę 8085,00 zł. W skali roku koszty te osiągają poziom bardzo wysoki. Warto pamiętać, że środki te można przeznaczyć na inwestycje innego rodzaju, np. nowe place zabaw, ławki, fontanny, remonty itd.

Dlatego apelujemy do Mieszkańców Gminy Poniatowa, aby zanim bezmyślnie porzucą żywe, pełne uczuć zwierzę, łamiąc mu jednocześnie serce, aby też zastanowili się jakie to ma konsekwencje dla nich samych.