„Szlakiem pomników pamięci narodowej w Gminie Poniatowa”

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej oddają hołd poległym

„Szlakiem pomników pamięci narodowej w Gminie Poniatowa” to projekt realizowany przez Gminę Poniatowa przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach którego zaplanowano min. włączenie uczniów szkół Gminy Poniatowa w opiekę nad lokalnymi miejscami pamięci historycznej.

Jednym z takich pomników na terenie gminy jest Zbiorowa Mogiła Żołnierzy z czasów I Wojny Światowej w Leśniczówce, o której czystość, w ostatnich dniach zadbali uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej, pod opieką pań nauczycielek Marty Sołdaj i Moniki Wnuk. Młodzież przy okazji obchodów świąt państwowych oraz Święta Zmarłych, pamiętają, nie tylko o zapaleniu zniczy, ale też troszczą się o porządek i wygląd miejsca, oddając hołd poległym i pokazując swoje poszanowanie dla zachowania tożsamości historycznej.

Zdjęcia pozyskane z Facebook SP Poniatowa

SP Poniatowa – Posty | Facebook

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada – organizacja plenerowej uroczystości upamiętniającej wydarzenia historyczne w Gminie Poniatowa

W czwartek 11 listopada 2021 r. w Poniatowej odbyły się uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka.

Jednym z wielu wydarzeń, które miały miejsce tego dnia w naszym mieście był Piknik Patriotyczny na placu przy ul. Brzozowej. Podczas patriotycznego świętowania zostały przeprowadzone działania w ramach projektu pn. „Szlakiem pomników pamięci narodowej w gminie Poniatowa” realizowanego przez Gminę Poniatowa, który otrzymał dofinansowanie w kwocie 60 tys. złotych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Uroczystość prowadzona była przez pracownika Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej – partnera projektu. W trakcie wydarzenia podkreślano partycypację finansową MKDNiS w jego organizacji oraz wystawiono plakaty informacyjne.

Po oficjalnym powitaniu zebranych osób oraz wygłoszeniu okolicznościowej przemowy przez Burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka oraz zaproszonych gości, na scenie patriotyczny repertuar zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Poniatowej pod batutą Jarosława Mielko. Po muzycznym występie, o walce o Niepodległość Polski oraz o historii obchodów Święta 11 Listopada opowiadał mjr Adam Popiołek – uczestnik i świadek wydarzeń II Wojny Światowej. Ta „żywa lekcja historii” została ciepło przyjęta przez zebranych i została wysłuchana z dużym zaciekawieniem. Podobnie, jak prezentacja przedstawiająca szczegóły projektu. Małgorzata Kołosińska, pracownik Urzędu Miejskiego w Poniatowej, zaprezentowała zdjęcia 15. miejsc pamięci z terenu naszej Gminy wraz z ich usytuowaniem i historią powstania. Po zakończeniu prezentacji, w urzędowym namiocie odbył się konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży nawiązujący do przedstawianych wcześniej treści. Dzieci losowały nazwę miejsca a następnie dopasowywały ją do zdjęcia pomnika. Pomimo, że zadanie nie było łatwe, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

W międzyczasie, dla pozostałych uczestników wydarzenia, na scenie z piosenką patriotyczną wystąpili podopieczni Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Pinokio” w Poniatowej, włączając publiczność do wspólnego śpiewu. W trakcie Pikniku tradycyjnie już na „rozgrzewkę” na mieszkańców czekała wojskowa grochówka oraz gorąca herbata, a na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W Parku Miejskim w Poniatowej można obejrzeć tablice edukacyjne prezentujące 15 pomników historycznych z terenu gminy, które powstały w ramach projektu „Szlakiem pomników pamięci narodowej w Gminie Poniatowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przedstawiają one miejsca niezwykle ważne, o niematerialnej wartości, jaką jest przywoływanie odległych wydarzeń dla zachowania ich w pamięci potomnych. Na jednej z tablic umieszczono mapę z lokalizacją pomników, tworzącą trasę, dzięki której można odbyć „podróż w czasie”, odkrywając mogiły, cmentarze i tablice pamiątkowe z czasów powstań narodowych oraz I i II wojny światowej.

Tworzeniu szlaku przyświecała idea zaciekawienia historią i wydarzeniami, które ukształtowały niepodległą Polskę.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

http://www.mp.poniatowa.pl

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………