Aktualności

28-10-2016|

Uczniowie Zespołu Szkół w Poniatowej na konferencji IT „Startup Festival”

20 października 2016 roku grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w konferencji IT „Startup Festival” na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach konferencji odbył się cykl prelekcji i warsztatów technologicznych, dzięki  których uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę z obszarów informatycznych i biznesowych. Głównym punktem konferencji był konkurs „Startup Contest”, podczas którego młodzi przedsiębiorcy mogli przedstawić własne pomysły biznesowe. „Startup Festival” stwarzał także okazje do zaprezentowania swoich stoisk przez firmy informatyczne. Nasza szkoła, dzięki absolwentowi  Panu Piotrowi Pietrasowi również miała szansę wystawić swoje stoisko.

To było zupełnie nowe doświadczenie dla młodych informatyków, umożliwiające im zaprezentowanie innym działania drukarki 3D i pokaz zaprogramowanych przez siebie robotów. Siedmiu chłopców: Maciej Wicha, Kamil Nowak, Rafał Kazimierczak, Dawid Sola, Arkadiusz Józefczak, Mateusz Kamieniarz, Kacper Grudzień pod opieką pani Małgorzaty Fiuk przedstawiło swoje zainteresowania i pasje. Nasi młodzi informatycy byli bardzo dobrze przygotowani pod względem merytorycznym i praktycznym. W dowód uznania dla ich pracy grupa została zaproszona do wzięcia udziału w takim festiwalu w przyszłym roku.

Oto relacja z festiwalu jednego z uczestników Macieja Wichy z LO.

Nasza szkoła  zaprezentowała dwa stoiska: pierwsze z nową drukarką 3D a drugie z robotami, które od lat cieszą się zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

W czasie konferencji mieliśmy wiele okazji, aby pochwalić się wiadomościami  z dziedziny budowania robotów oraz tworzenia modeli 3D i eksploatacji drukarki 3D. Uczestnicy festiwalu byli zdumieni, że jesteśmy dopiero uczniami szkoły ponadgimnazjalnej, a posiadamy tak dużą wiedzę w tym zakresie. Był to również czas, aby wymienić się doświadczeniami ze studentami, którzy mieli już styczność z tą technologią.

Oczywiście największą popularnością wśród wydrukowanych modeli cieszyła się „ruchoma rybka”, którą musieliśmy wydrukować, aby udowodnić, że nie jest ona składana, ale w całości wyjęta z drukarki.

Z dużym zainteresowaniem oglądano również roboty  składane przez naszych kolegów. Największą popularność zdobył, jak zawsze, sympatyczny robo-pies, który momentami nie chciał opuścić nowo poznanych ludzi, jak również robot układający kostkę Rubika.

Mieliśmy ogromną satysfakcję, że mogliśmy opowiadać uczestnikom o naszych stoiskach i znajdujących się na nich urządzeniach. Poszerzaliśmy swoją i ich wiedzę. Festiwal był dla nas bardzo ciekawym przeżyciem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu, jakim był Startup Festival.

(M.Fiuk i M.Wicha)

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC