Aktualności

Marsz Różowej Wstążki oraz piknik integracyjny pn. „Niepodlegli chorobie”

W niedzielę, 26 sierpnia 2018 r., mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych odbył się pierwszy w historii Poniatowej Marsz Różowej Wstążki oraz piknik integracyjny pn. „Niepodlegli chorobie”, czyli wydarzenie w pełni poświęcone tematyce  medycznej i onkologicznej. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia było Stowarzyszenie Amazonki Poniatowa, czyli grupa 25 kobiet, które wygrały walkę z nowotworem piersi i ich misją jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki i zapobiegania chorobom wśród mieszkańców miasta.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Poniatowej oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Lublin i TVP3 Lublin.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji żyjących Amazonek i tych, które odeszły. Przed kościołem uczestników nabożeństwa witały członkinie Stowarzyszenia, które wpinały różowe wstążki i zapraszały na wspólny przemarsz i piknik.

Po liturgii mieszkańcy Poniatowej, władze miasta, radni oraz delegacje Amazonek z całego województwa m. in. Zamościa, Hrubieszowa, Lublina, w towarzystwie różowych balonów oraz transparentów z pokrzepiającymi hasłami przeszli barwnym korowodem na plac przy ulicy Brzozowej.  Bezpieczeństwo uczestnikom przemarszu zapewnili druhowie z OSP Poniatowa miasto.

Uroczystość otworzyła Prezes Stowarzyszenia Amazonki Poniatowa Pani Krystyna Czuryszkiewicz, która powitała przybyłych gości i podziękowała za dotychczasowe wsparcie, podkreślając jednocześnie, że realizacja wydarzenia jest możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.

„Niepodległość to inaczej niezależność i możliwość samodzielnego decydowania o własnym losie. Nasi przodkowie przelewali krew za wolność kraju, my żyjąc w wyzwolonym państwie, często musimy zmagać się z innym, niosącym zniewolenie, ból i cierpienie wrogiem – chorobą. Walka z wewnętrznym przeciwnikiem jest częstokroć trudniejsza i bardziej heroiczna niż z zewnętrzny agresorem. Nazwa projektu, celowo nawiązuje do ważnego w skali Polski wydarzenia historycznego. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy pokazać, iż temat walki o autonomię i samostanowienie, jest cały czas żywy. Jako Stowarzyszenie Kobiet, które wygrały walkę z nowotworem, chcemy uświadomić społeczeństwo jak ważną rolę w pełni profilaktyka oraz pokazać osobom chorym, że rak to nie wyrok, można go pokonać, ale też można z nim żyć.” – mówiła Prezes Stowarzyszenia Amazonki Poniatowa Krystyna Czuryszkiewicz

Gratulacje i życzenia powodzenia realizacji założonych planów,  złożyły również władze miasta: Burmistrz Poniatowej Pan Zygmunt Wyroślak, Zastępca Burmistrza Pani Krystyna Sołdek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Eugeniusz Chyła.

Pierwszym punktem programu był wykład onkologa Pana Sylwestra Matwiejczuka, który przedstawił główne źródła chorób nowotworowych oraz metody leczenia nowotworów, odpowiadając tym samym na nurtujące pytanie czy istnieje lek na raka.

W trakcie pikniku można było skorzystać z poradnictwa psychologicznego prowadzonego przez psychologa Panią Małgorzatę Klizę-Kudę, napisać list nadziei i wsparcia skierowany do osób chorych onkologicznie, skorzystać z warsztatów dotyczących prawidłowego badania piersi oraz dzięki uprzejmości Pań z PCZ bezpłatnie zmierzyć cukier i ciśnienie krwi.

Wspaniałą muzyczną oprawę zapewnili lokalni artyści działający przy Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej; Dziecięca Kapela Ludowa, Soliści oraz Kapela Ludowa. W trakcie pikniku można było również skosztować regionalnych specjałów oraz rozgrzać się ciepłą herbatą serwowaną przez Panie z Koła Gospodyń wiejskich w Spławach oraz Stowarzyszenia Kobiety na 5 z Poniatowej Kolonii.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie sponsorom; firmie Pawtrans, Bankowi Spółdzielczemu w Poniatowej, Poniatowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Piekarni Zubrzycki,Zakład Przetwórstwa Mięsnego Gułowski Piotr,PSS Społem, Hotelowi Słowik, Restauracji Pod Kogutem, Gospodarstwu Ogrodniczemu Tadeusz Oświciński oraz CKPiT.

Zapraszamy uczestników pikniku i Marszu Różowej Wstążki do uzupełnienia ankiety monitorującej:

ANKIETA MONITORUJĄCA