Aktualności

Wspominamy Dożynki Gminne 2023 – cz. I

15 sierpnia, tj. w ubiegły wtorek w naszej gminie odbyły się Dożynki, współorganizowane przez sołectwo Kraczewice Prywatne i Kraczewice Rządowe. Tegoroczne Święto Plonów zbiegło się z obchodami odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Wniebowziętej oraz Świętem Wojska Polskiego. Z tej racji uroczość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, koncelebrowaną przez ks. prof. Jerzego Króla, wykładowcę Pedagogiki na Akademii Zamojskiej w Zamościu oraz ks. proboszcza Jana Wesołowskiego w intencji Rolników z Gminy Poniatowa, natomiast dzięki współpracy z 18 Dywizją Zmechanizowaną oraz z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Puławach, podczas festynu dożynkowego wystawiony był opancerzony pojazd MRAP oraz stoisko promocyjne Wojska Polskiego.

Po mszy świętej, tradycyjnie już przeszedł korowód spod kościoła na boisko, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z CKPiT pod batutą Jarosława Mielko, w przemarszu udział wzięły poczty sztandarowe OSP z Gminy Poniatowa, poczta sztandarowa ze Szkoły Podstawowej w Kraczewicach, starostowie państwo Magda i Tomasz Misztalowie, delegacje KGW z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy i zaproszenie goście, których przy wejściu na plac witali burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk z małżonką Anną. Następnie starostowie wręczyli panu burmistrzowi chleb – symbol pracy Rolników, który wraz z małżonką i zaproszonymi gośćmi podzielił wśród zebranej publiczności.

W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością: wiceminister Jan Kanthak, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – Marcin Jakóbczyk i Kinga Kasprzak, w imieniu marszałka Województwa Lubelskiego – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych – Emilia Flis, Dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Agnieszka Drozd – Bownik, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie Magdalena Filipek – Sobczak, starosta opolski Dariusz Piotrowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu Lubelskim Bernarda Giza – Małecka, burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, nadleśniczy Nadleśnictwa Kraśnik Zbigniew Hałaczkiewicz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Poniatowej Ewa Baranowska oraz radni Rady Miejskiej w Poniatowej, kierownicy i dyrektorzy placówek oświatowych, szkół podstawowych z Gminy Poniatowa oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych. Gminę Poniatowa reprezentował burmistrz Poniatowej, zastępca burmistrza Aneta Poniatowska, skarbnik Gminy Anna Ruta, Sekretarz Dominik Molesta oraz kierownicy wydziałów i pracownicy Urzędu Miejskiego. Gospodarzami wydarzenia byli burmistrz Poniatowej, starostowie, sołtysi i rady sołeckie: Kraczewic Rządowych – Marzena Borowska, Kraczewic Prywatnych – Wojciech Furtak, KGW w Kraczewicach oraz OSP z Kraczewic. Całe wydarzenie było nagrywane i emitowane przez TVP3 Lublin. Poniżej przedstawiamy fotografie z pierwszej, oficjalnej części dożynek, której towarzyszyły przemówienia i słowa wszelkiego dobra dla Rolników z naszej gminy. W pierwszej kolejności głos zabrał burmistrz Poniatowej, dziękując za trudną pracę oraz podkreślając jak bardzo rozwinęło się rolnictwo uławiając ten wymagający wielu poświęceń zawód. Pan burmistrz życzył rolnikom docenienia ich pracy w postaci godziwych cen za zabiory, jak i wszelkiej pomyślności i zdrowia. W tej części wielu gości skierowało swe słowa do Rolników, m.in. w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka pan Marcin Jakóbczyk, który wraz z panią Kingą Kasprzak, wręczył upominki od ministra pięciu najzdolniejszym uczniom z naszej gminy: z SP w Poniatowej: Michalinie Krupie, Natalii Marcewicz, Marlenie Gołębiowskiej oraz z SP w Kraczewicach: Nadii Chwaszczewskiej i Karolowi Dacka. My również gratulujemy znakomitych osiągnieć i wyników w nauce.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy i konkursy, o których piszemy w kolejnych informacjach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na Facebooku Gminy Poniatowa pod linkiem: https://www.facebook.com/photo/?fbid=673701011458340&set=pcb.673704094791365