Aktualności

Wizyta Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser – Dudy w Domu Muzyki w Kraczewicach

26 maja 2022 r., o czym informowaliśmy Państwa we wcześniejszych wiadomościach, w Domu Muzyki w Kraczewicach, odbyła się uroczystość obchodów polsko – ukraińskiego Dnia Matki, w którym, za pośrednictwem połączenia internetowego, uczestniczyła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser- Duda. Pani Prezydentowa poinformowała zebranych wówczas na uroczystości, że dołoży starań, aby odpowiedzieć na zaproszenie burmistrza Poniatowej i odwiedzić miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy w Kraczewicach osobiście. Na zrealizowanie obietnicy nie musieliśmy długo czekać. Tydzień po spotkaniu online, 2 czerwca 2022 r. w Domu Muzyki w Kraczewicach, Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda zaszczyciła nas swoją obecnością. 

Pierwsza Dama RP powitana bukietem róż przez gospodarzy burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka i zastępcę burmistrza Anetę Poniatowską oraz najmłodszych mieszkańców Domu Muzyki, została zaproszona na spotkanie z dziećmi, mamami i seniorami z Ukrainy. W bardzo ciepłej
i sympatycznej atmosferze, przebiegała rozmowa dotycząca pobytu i życia uchodźców w Polsce. Pani Prezydentowa pytała o naukę w polskiej szkole, o pobyt w Kraczewicach oraz ich możliwości na rynku pracy. Z zaciekawieniem dopytywała o naukę języka polskiego. Mówiła również o działaniach prowadzonych na rzecz uchodźców, współpracy z polonią amerykańską, która włączyła się w pomoc Ukraińcom. W trakcie spotkania dzieci i młodzież z Ukrainy wykonały dwa utwory, by ponownie wrócić do wspólnej rozmowy. Na zakończenie Pani Prezydentowa przekazała prezenty dla najmłodszych i ich mam. Z kolei Pani Prezydentowa otrzymała lokalne truskawki oraz namalowany przez dzieci obrazek.

Po chwili przerwy, odbyła się druga część spotkania, w której udział wzięli przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń, KGW, OSP, przedsiębiorcy, dyrektorzy jednostek z terenu Gminy Poniatowa, którzy czynnie włączyli się w pomoc, tuż po wybuchu wojny i nadal prowadzą akcje dla uchodźców z Ukrainy. W tej części, Pani Prezydentowa podziękowała i wyraziła swoje słowa uznania wszystkim z naszej gminy, którzy wspierają uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Poruszone zostały tematy organizacji nauki dla dzieci i młodzieży w szkołach, wsparcia materialnego oraz dostosowania przepisów prawnych, umożliwiających podejmowanie pracy czy naukę w szkołach wyższych. Pierwsza Dama odniosła się, zarówno do pozytywnych stron niesienia pomocy, pokazujących polską solidarność z Ukrainą, jak i do trudności z jakimi borykają się instytucje czy osoby prywatne, które wspierają uchodźców.

Na zakończenie pobytu Pani Prezydentowa oraz wszyscy uczestnicy wykonali wspólną, pamiątkową fotografię.

Liczymy na to, ze nie jest to ostania wizyta Pierwszej Damy RP w naszej gminie oraz, że nasi mieszkańcy będą mieli możliwość uczestniczenia w innych spotkaniach z udziałem Pani Prezydentowej.