Aktualności

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 maja w Poniatowej

Z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Poniatowej odbyło się szereg wydarzeń. Zorganizowano uroczystości z władzami miasta, które przypomniały o znaczeniu pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Obchody rozpoczęły się rano mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Petryk, który wygłosił do wiernych homilię. Mówił on o wartości i roli ojczyzny w życiu człowieka.

W liturgii uczestniczyły władze Poniatowej, Radni Rady Miejskiej, poczty sztandarowe z terenu gminy, przedstawiciele organizacji i instytucji, a także szkół z terenu Gminy Poniatowa. O uroczystą oprawę zadbała dziecięca orkiestra dęta z CKPiT.

Po mszy odbył się wspólny przemarsz pocztów sztandarowych straży pożarnych, organizacji kombatanckich i szkół z udziałem dziecięcej orkiestry dętej, pod pomnik pamięci ofiar hitleryzmu
i na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie złożono wieńce i odbyły się oficjalne uroczystości.

Po przemarszu i zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zostali zaproszeni do wspólnych obchodów narodowego święta na plac przy ul. Brzozowej, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego,
a okolicznościową przemowę wygłosił Burmistrz Poniatowej Pan Zygmunt Wyroślak. Mówił między innymi o sukcesie, jakim było uchwalenie konstytucji – pierwszego takiego dokumentu w Europie. Zachęcił wszystkich zgromadzonych do udziału w części artystycznej pt. „Majówka z piosenką patriotyczną i tańcem narodowym”. W okolicznościowym programie znalazły się m.in. występy dziecięcej orkiestry dętej pod batutą Pana Jarosława Mielko, solistów Alicji Abrozik i Kacpra Bigosa, pokaz tańców narodowych w tradycyjnych strojach w wykonaniu zespołu „Bystrzaki”. Wszyscy przybyli goście i mieszkańcy mogli spróbować gorącego żołnierskiego posiłku – grochówki z kuchni polowej.