Aktualności

02-12-2015|

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Poniatowej.

„Bury misio jest ciekawy i roboty i zabawy.

Gdzie się tylko ruszy Krysia,

nie obejdzie się bez misia!”

25 listopada, podczas Szkolnego Święta Pluszowego Misia, uczniom klas I-III przyświecało takie właśnie motto, zaczerpnięte z wiersza Marii Czerkawskiej pt. „Nie obejdzie się bez misia”. Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły swoje ukochane pluszaki i zebrały się na sali gimnastycznej, by wziąć udział w programie interaktywno-artystycznym przygotowanym przez klasy 2A i 2F, pod kierunkiem pani Barbary Kani i pani Haliny Bednarz.

Klasy te przywitały zebrane dzieci piosenką „Pluszowy miś”, podczas której każdy mógł pochwalić się swoim pluszakiem, machając nim, a nawet podrzucając do góry. Potem reprezentacja każdej z obecnych klas zabrała się do twórczej pracy plastycznej – grupa miała za zadanie stworzyć portret misia z figur geometrycznych. W czasie, gdy artyści plastycy tworzyli swoje portrety misiów-Kwadraciaków, Trójkąciaków, Prostokąciaków i Kółeczek, pozostali obecni obejrzeli taniec misiów w wykonaniu klasy 2A. Taniec ten stał się inspiracją dla kolejnych reprezentantów poszczególnych klas do stworzenia własnych, krótkich programów choreograficznych w rytmie piosenki „Jadą, jadą misie”.

Następną atrakcją spotkania była konkurencja sportowa. Kolejni przedstawiciele zebranych klas wzięli udział w wyścigu wzdłuż skakanek – „przejścia przez mostek”, przeskoku przez szarfę „skokiem Tygryska”, a ostatnim punktem sportowych zmagań było „nakarmienie misia” poprzez wrzucenie woreczków do pyszczka tekturowego niedźwiadka. Po emocjach sportowych przyszedł czas na rozstrzygnięcie części plastycznej programu. Zebrane dzieci obejrzały i nagrodziły brawami przygotowane przez kolegów portrety misiów wykonane z figur geometrycznych.Kolejnym punktem imprezy była zabawa ze swoim pluszakiem podczas „Muzycznych figurek”. Uczniowie rytmicznie poruszali się w trakcie trwającej muzyki, natomiast gdy ucichła, musieli stworzyć ciekawy układ statyczny wykorzystując przyniesioną zabawkę. Następnie, podczas quizu na temat życia i zwyczajów niedźwiedzi brunatnych, uczniowie mieli okazję popisać się swoimi tęgimi umysłami aprobując misiowymi pomrukami zdania prawdziwe lub nie. Zwieńczeniem spotkania z misiami była piosenka o dwóch misiach smarujących chleb, zaśpiewana przez klasę 3A w języku flamandzkim.

Podczas imprezy został również rozstrzygnięty konkurs na „Misiową rymowankę”. Chętni uczniowie w ciągu miesiąca mieli za zadanie ułożyć krótki wierszyk o ulubionym pluszaku. Ilość prac przerosła oczekiwania organizatorów, którzy mieli twardy orzech do zgryzienia, komu przyznać nagrodę. Rymowanki były bardzo pomysłowe, pełne uczucia i fantazji. Wszystkie zostały umieszczone w galerii na piętrze szkoły wraz ze „słodkimi” portretami misiów wykonanymi różnorodnymi technikami plastycznymi. Prace dały początek Szkolnej Księdze Misiów, która wraz z rymowankami i pracami plastycznymi zostanie umieszczona w bibliotece szkolnej.

Misiowa impreza została również pokazana przedszkolakom z Przedszkola Miejskiego w Poniatowej. Pięć grup dzieci pięcioletnich odwiedziło szkołę wraz ze swoimi pluszowymi przytulankami i razem z drugoklasistami wesoło uczciło Święto Misia.

Spotkanie uczniów z misiami umilili swoją obecnością: pan dyr. Mirosław Plandowski i pani dyr. Ewa Zielińska. Dzieci opuszczały salę gimnastyczną promienne i dumne ze swoich pluszowych przyjaciół.

tekst i zdjęcia: Beniamin Galicki