Aktualności

„Staropolskim zwyczajem, dzielmy się wielkanocnym jajem …”

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Właśnie trwa Wielki Tydzień, okres przygotowania do Wielkanocy. Z okazji zbliżających się świąt, dzisiaj tj. 4 kwietnia br., w Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej odbyło się wyjątkowe spotkanie, na które burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk zaprosił przedstawicieli stowarzyszeń i przedstawicieli społeczności lokalnych z terenu naszej Gminy. Wydarzenie odbywało się w ramach organizowanego przez CKPiT spotkania pt. „Wielkanoc – Tradycja – Obrzędy – Potrawy”.

Wśród licznie przybyłych gości, obecni byli m.in.: starosta Opolski Dariusz Piotrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Opolskiego Michał Kramek, ks. proboszcz Piotr Petryk, Komendant Komisariatu Policji w Poniatowej nadkom. Anna Cyrkler, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim st. bryg. Sławomir Kowalczyk. Uroczystość wspólnego świętowania zaszczyciło swoją obecnością wielu przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszeń oraz Sołtysi z naszej gminy. Samorząd poniatowski reprezentowali burmistrz Poniatowej i zastępca burmistrza Aneta Poniatowska, skarbnik Gminy Anna Ruta, sekretarz Gminy Dominik Molesta, Radni Rady Miejskiej w Poniatowej z przewodniczącą Ewą Baranowską na czele, kierownicy wydziałów Urzędu Miejskiego w Poniatowej, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek organizacyjnych gminy.

W wyjątkowy, świąteczny nastrój uczestników uroczystości wprowadził występ artystyczny w wykonaniu zespołu Vocal. Spotkanie rozpoczęła dyrektor CKPiT Joanna Kawałek, która powitała wszystkich zebranych, by następnie oddać głos burmistrzowi Poniatowej Pawłowi Karczmarczykowi, który serdecznie podziękował za tak liczne przybycie, w tym pięknym, wyjątkowym czasie. Pan burmistrz z okazji zbliżających się świąt, będących czasem refleksji, zadumy oraz umocnienia wiary w Zmartwychwstałego Chrystusa, złożył także życzenia zdrowych, radosnych i rodzinnych chwil, które należy pielęgnować, by podtrzymywać tradycje, które są tak ważna dla naszej gminy oraz jej mieszkańców. Życzenia złożył również starosta opolski Dariusz Piotrowski.Ks. proboszcz Piotr Petryk poprowadził wspólną modlitwę oraz pobłogosławił świąteczne posiłki.

Wedle tradycji zgromadzeni podzielili się symbolicznym jajkiem, które w chrześcijaństwie łączone jest ze Zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią. Na stole nie brakowało pysznych, świątecznych specjałów – żurku, białej kiełbasy, jajek i wielkanocnej babki, przygotowanych przez panie z ArtCafe Klubowa.

Pomimo pośpiechu „dnia codziennego”, przygotowań świątecznych i wielu obowiązków, udało nam się wspólnie zasiąść do stołu, porozmawiać, złożyć życzenia i nacieszyć wspólnie spędzonym czasem, za co serdecznie Wszystkim zebranym na spotkaniu dziękujemy.