Aktualności

Smerfy drugie w powiecie

„Hej dzieci, jeśli chcecie

zobaczyć Smerfów las…”

Kto by nie pamiętał tych magicznych słów piosenki z bajki „Smerfy”, sprzed lat. Bajka ta na kilka minut wprowadzała dzieci w stan hipnozy, a rodzicom dawała chwilę odetchnąć od swoich pociech.

Tymi słowami uczniowie klasy V ze Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Poniatowej Kolonii wyśpiewali sobie II miejsce w powiecie  podczas 20 edycji konkursu wiedzy prewencyjnej „Jestem bezpieczny”. Wydarzenie miało miejsce 22 maja 2019r. w OCK w Opolu Lubelskim. Nasi uczniowie w barwnych strojach Smerfów reprezentowali gminę Poniatowa, mierząc się z  sześcioma innymi drużynami. Zanim dostali się do eliminacji powiatowych, kilka tygodni wcześniej zdobyli I miejsce w eliminacjach gminnych tegoż konkursu.

Konkurs „Jestem bezpieczny”, na etapie powiatowym, składa się z trzech konkurencji:

1) test wiedzy prewencyjnej – do którego przystępują tylko trzy osoby, tworząc skład podstawowy drużyny,

2) przedstawienia scenki promującej życie wolne od nałogów – skład drużyny powiększa się       o trzy osoby, które wspierają skład podstawowy,

3) projektu „bezpiecznej” koszulki –  koszulki, która nawiązuje do nazwy konkursu.

Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie, by w ciągu trzech minut przedstawić:

– gminę,

– powiat,

– bezpieczny i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, jako alternatywa do zażywania narkotyków/uciekania w używki,

– „bezpieczne” hasło,

– uczniów występujących,

– nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie uczniów do konkursu.

Pomimo, że poziom występów i projektów koszulek z roku na rok jest coraz wyższy, to nasze „Smerfiki” zdobyły miejsce na podium – zaszczytne II miejsce. Od początku do końca pieczę nad uczniami pełniła pani Ewa Jarska (przygotowała uczennice do konkursu wiedzy, czuwała nad wykonaniem projektu koszulki oraz była pomysłodawczynią, by w tym roku właśnie „Smerfy” uczyły bezpiecznych zachowań). Pani Agnieszka Kunowska-Włodarczyk wsparła panią Ewę  opracowując scenariusz scenki oraz wykonując elementy scenografii.

Warto nadmienić, iż uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez władze Poniatowej z rąk pani Burmistrz – Anety Poniatowskiej oraz przedstawiciela KRUS z Opola Lubelskiego.

Uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a nauczycielom życzymy, by co roku mieli tak zaangażowanych uczniów, jak tegoroczni uczestnicy konkursu „Jestem bezpieczny”.

A.K.W.