Aktualności

Projekt „Świadomie i zdrowo jem!” zorganizowany w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kraczewicach

29 października 2021 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Kraczewicach podpisało umowę z Fundacją ORLEN na realizację projektu „Świadomie i zdrowo jem!” organizowanego w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.

Celem programu jest wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz ich społeczności. Podejmowane inicjatywy mają budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. Program prowadzony jest z myślą o tych, którzy mają pomysł i energię, żeby zmieniać swoje miejsce na Ziemi. W ramach programu zostały wybrane najbardziej wartościowe projekty inicjatyw społecznych zgłoszone przez Wnioskodawców, które otrzymały wsparcie w postaci grantu.

W ramach projektu zorganizowano:

  • Warsztaty kulinarne „Wiem, że zdrowo jem!” – warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy przyrządzali potrawy tradycyjne, dowiedzieli się jak wspierać organizm odpowiednią dietą oraz kuchnią z wykorzystaniem eko składników. Warsztaty wpłynęły na upowszechnienie wiedzy dotyczącej właściwości prozdrowotnych produktów. W ramach warsztatów uczestnicy otrzymali fartuszki oraz eko upominki – torby zero waste.
  • Warsztaty z wypieku pieczywa „Od ziarenka do bochenka” – warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę na temat zdrowego pieczywa, własnoręcznie przygotowali ciasto oraz wypiekli chleb ekologiczny. Warsztaty wpłynęły na upowszechnienie wiedzy dotycz. pochodzenia i wykorzystania produktów rolniczych, ich właściwości prozdrowotnych. W ramach warsztatów uczestnicy otrzymali fartuszki oraz eko upominki – wiklinowe kosze do garowania pieczywa.
  • Konkurs na wypiek zdrowych ciasteczek zbożowych dla dzieci i młodzieży „Zdrowe słodkości” – nagrodami były książki kulinarne ze zdrowymi przepisami, edukacyjne gry kulinarne oraz komplety ekologicznych przyborów kuchennych.
  • Festyn dla mieszkańców Kraczewic – na którym został przeprowadzony wykład na temat wprowadzania zdrowych nawyków do życia codziennego, zorganizowano zabawy dla dzieci oraz nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na wypiek ciasteczek zbożowych.

Zrealizowano w ramach programu Moje miejsce na ziemi.