Aktualności

Poniato-wianki 2018

W miniony weekend, po raz kolejny odbyły się uroczyste obchody Poniato-wianek, którym towarzyszyła setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

W sobotę, 16 czerwca 2018 r. od samego rana na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Poniatowej odbywały się rozgrywki sportowe m.in. deblowy turniej  w tenisa, orlikowy tor przeszkód w kategoriach Szkoła Podstawowa + Gimnazjum, turniej koszykówki „Trio Basket”, w kategorii Szkoła Podstawowa
+ Gimnazjum, turniej piłki nożnej w kategorii Szkoły Podstawowej klasy V-VII.

W popołudniowych godzinach na placu przy ul. Brzozowej mieszkańcy Poniatowej mieli okazję wysłuchać utworów w wykonaniu lokalnych zespołów tj.: Kapeli Ludowej, Dziecięcej Kapeli Ludowej, Kapeli „Czarne Bociany”, Zielonego Sioła, Kowalanek, Vocal oraz solistów z CKPiT. Na scenie wystąpiła znana już mieszkańcom grupa teatralna z CKPiT przedstawiając swój najnowszy spektakl pt. „Sobótka”.

Co by tradycji stało się za dość, mieszkańcy miasta w oświetlonym pochodniami korowodzie poprowadzonym przez Kapelę Ludową, przemaszerowali w kierunku plaży nad miejskim kąpieliskiem, gdzie odbyła się uroczystość puszczania wianków na wodzie. Po drugiej stronie plaży dziewczynki uczęszczające na zajęcia taneczne w CKPiT zaprezentowały wyjątkowy taniec z pochodniami. Na zakończenie sobotniego wieczoru odbył się koncert zespołu Vision.

Niedzielne obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Tuż po mszy odbył się wspólny przemarsz ulicami miasta, w którym udział wzięli władze Miasta, zaproszeni goście, członkowie i przedstawiciele niemalże wszystkich stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół oraz straży pożarnych, działających na terenie naszej gminy.

Wkraczając na plac przy ul. Brzozowej Radni „wypuścili” w niebo balony w barwach narodowych, a uczestniczące grupy biorące udział w pochodzie, prezentowały swój powitalny okrzyk, za który mieli przyznawane punkty. Najlepiej zaprezentowała się Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej, zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce przyznano Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali II, natomiast trzecie miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej. Wyróżnienie za wyjątkową prezentacje uzyskała grupa „Pinokio” ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu odbyła się część oficjalna Poniato-wianek, podczas której Burmistrz Poniatowej Pan Zygmunt Wyroślak wraz z jego Zastępca Panią Krystyną Sołdek oraz Dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej Panią Joanną Kawałek otworzyli wspólnie imprezę oraz  powitali zgromadzone na placu osoby. Wśród honorowych gości znaleźli się Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Pan Władysław Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm Pan Jan Łopata, Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Krzysztof Hetman, Starosta Opolski Pan Zenon Rodzik, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Bogdan Kuta.

Kończąc część oficjalną, na scenę zostali poproszeni laureaci konkursu wiedzy o Wincentym Witosie, którym honorowi goście, Władze Miasta oraz Starosta Opolski Pan Zenon Rodzik wręczyli nagrody. Główną wygraną za zajęcie dwóch pierwszych miejsc były rowery ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim, które wręczono Maksymilianowi Pomorkiemu oraz Gabrielii Tkaczyk. Nagrodami za zajęcie drugiego miejsca były tablety ufundowane prze Urząd Miejski w Poniatowej, które otrzymały Martyna Lewtak oraz Ola Goliszek. Natomiast trzecie miejsca w konkursie zajęły Natalia Pietraś oraz Karolina Pomorska, za które otrzymały przenośne głośniki, również ufundowane przez Urząd Miejski w Poniatowej.  Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

Część artystyczną tegorocznych Poniato-wianek zapewniły występy grup artystycznych z terenu Gminy Poniatowa, wokalistów biorących udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Lubelski Talent” oraz w Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Niepodległa 2018”.

Wieczorową porą scenę rozgrzały koncerty zespołów Poligon nr 4 oraz MuS!. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był zespół ŁOBUZY. Podczas ich koncertu publiczność bawiła się doskonale. Na zakończenie oczywiście nie zabrakło pokazu sztucznych ogni.

W trakcie imprezy uczestnicy mogli odwiedzić stoiska m.in. szkół, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, na których mogli skosztować lokalnych specjałów, podziwiać i zakupić rękodzieło.  Dla miłośników historii została przygotowana wystawa poświęcona Wincentemu Witosowi.

Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Urząd Miejski w Poniatowej. Po raz kolejny sponsorem głównym była firma Pawtrans Holding Sp. z o. o.. Sponsorami oraz darczyńcami wspomagającymi tegoroczne obchody byli: Wentwortch Tech Sp. z o. o., Bank Spółdzielczy w Poniatowej, SFW Energia, Hotel Słowik, Stella Pack Sp. z o. o., Max Elektro, Art. Plast Sp. z o. o., Probatus Sp z o. o.  S.K., WTZ BUS Wójtowicz, PHU Puch, Restauracja Pod Kogutem, Brass Sp. z o. o., PSS Społem, Orzeł S.A., Okej Sp. z o. o., Ekoland Sp. z o. o., Metalton S.J., Hotel Tukan, Sklep Obuwniczy Lech-But Leszek Hulak, Interbud Grzegorz Wdowiak, Sklep Spożywczy Janina i Wiesław Wójcik, Sklep Motoryzacyjny Auto-Moto Ewa Chłodna i Grzegorz Chłodny, Publiczny Transport Ciężarowy Krzysztof Plis, TANKBUD Andrzej Rosiński, Centrum Budowlane Henin S.C. M. i A Mróz, Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Oświeciński, PPHU Adamex Paweł Żywicki, Bank PEKAO SA z siedzibą w Poniatowej, Dom Weselny „Pod Jarzębinami” ,  Larysa i Konstanty Czarnieccy – Miło – Smaki Kaukazu, Piekarnia Tadeusz Zubrzyki . Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom: szkołom, stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowy, straży pożarnej, policji, służbom medycznym, pracownikom GPGK i wszystkim mieszkańcom. Bez Państwa udziału niemożliwe byłoby zorganizowanie tego święta na taką skalę. Dziękujemy jeszcze raz i zapraszamy za rok!

Zdjęcia z Poniato-wianek znajdą Państwo w linku – > Poniato-wianki 2018