06-05-2019|

Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Poniatowej

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Poniatowa w hołdzie tradycji uroczyście obchodziła 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja w Poniatowej rozpoczęło się mszą w Kościele pw. Ducha Świętego w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy gminy, straż pożarna, policja, przedstawiciele organizacji i placówek oświatowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz radni. Po mszy uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Poniatowej przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi pod pomniki, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W obchodach udział wzięli: Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Ewa Baranowska, Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk, Zastępca Burmistrza Pani Aneta Poniatowska, Skarbnik Gminy Poniatowa Pani Anna Ruta, Sekretarz Gminy Pan Witold Szwajgier, Radni Rady Miejskiej w Poniatowej, a także przedstawiciele władz powiatu: Etatowy Członek Zarządu Pan Michał Kramek, Radny Rady Powiatu Pan Wojciech Furtak, Radna Rady Powiatu Pani Krystyna Sołdek.

Zwieńczeniem uroczystości był piknik patriotyczny, pokaz Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego Majdan Oblecze, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz występ zespołu „Nadzieja” z CKPiT, Kapeli Ludowej, a także solistów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa oręża wojskowego.

Wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz mieszkańcom serdecznie dziękujemy za udział w obchodach oraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych uroczystościach organizowanych w naszym mieście.