Aktualności

Obchody „Narodowego Dnia Zwycięstwa” w Poniatowej

Dnia 8 maja 2018 r. w Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej wystąpili z programem artystycznym  z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. Na uroczystość zostały zaproszone władze miasta, przedstawiciele Rady Miejskiej, członkowie Koła Polskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, prezes TPP i reprezentanci Legionu Harcerskiego im. H. Dekutowskiego, pseud. „Zapora”.

Występ młodych artystów miał charakter informacyjno – wspomnieniowy. Tło do wydarzenia stanowiły oryginalne filmy dokumentalne oraz prezentacja multimedialna przybliżająca wydarzenia z lat 1939 – 1945. Uczniowie wcielili się w postaci z czasów II Wojny Światowej i bardzo sugestywnie odegrali scenki historyczne obrazujące tajne nauczanie w okupowanej Polsce i przeprawę harcerzy przez kanały. Wypowiedź Janiny Lewandowskiej – pilotki i jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu, w której rolę wcieliła się jedna z uczennic, wywołała łzę wzruszenia u niejednego widza. Żywe obrazy pozwoliły widowni „przenieść się” do okupowanej Polski i zrozumieć sytuację dzieci oraz dorosłych żyjących w ówczesnych czasach. Część artystyczną wzbogaciły sentymentalne wiersze i patriotyczne pieśni z czasów II wojny światowej.

Na koniec uroczystości artyści zaapelowali o pokój na świecie odśpiewując pieśń „My nie chcemy więcej wojny”:

My nie chcemy więcej wojny,
Chcemy żyć życiem spokojnym,
Jaki długi i szeroki jest nasz świat.
Chcemy miłość stworzyć wszędzie,
wojna niech legendą będzie,
szczęście, miłość niech okryje
wojny ślad, z dawnych lat.

 

Na koniec głos zabrał Pan Burmistrz, członkowie Rady Miejskiej oraz prezes KPZW RP i BWP- pan Adam Popiołek, który jako żołnierz II Wojny Światowej wspominał swój szlak wojenny, atmosferę tamtych dni, a także  powojenne lata służby  dla Polski.

Jolanta Markuszewska

Marta Sołdaj