Aktualności

Niezwykły Dzień Matki z udziałem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser – Dudy w Domu Muzyki w Kraczewicach

Mama to dla każdego osoba wyjątkowa i najbliższa sercu, ale nierzadko mama to także bohaterka dnia codziennego. Słowa te nabierają dosłownego znaczenia zwłaszcza w odniesieniu do mam z Ukrainy, które ze swoimi dziećmi, uciekły przed wojną i znalazły schronienie w Polsce. Co prawda w tradycji naszych wschodnich sąsiadów Święto Mamy przypada w drugą niedzielę maja, ale w naszej gminie, w Domu Muzyki w Kraczewicach, to właśnie dziś, 26 maja 2022 r., zorganizowane zostały polsko – ukraińskie obchody Dnia Matki. Uroczystość zatytułowana „Dom jest tam, gdzie jest Mama”, miała wyjątkowy charakter, z uwagi na fakt, że uczestniczyła w niej, za pośrednictwem połączenia internetowego, Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser – Duda. Uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnów Polski i Ukrainy, po których Pani Prezydentowa bardzo ciepło powitała wszystkich zebranych na sali i wspólnie z uczestnikami obejrzała program artystyczny zaprezentowany przez polskie i ukraińskie dzieci i młodzież. Wystąpiły m.in. 5. i 6- latki z Przedszkola Miejskiego w Poniatowej, podopieczni Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej oraz najmłodsi mieszkańcy Domu Muzyki w Kraczewicach. Prezentacje wokalne wszystkich młodych artystów były żywo nagradzane gromkimi brawami Pani Prezydentowej i zebranych na sali uczestników wydarzenia. A w uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, zastępca burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Poniatowej Ewa Baranowska, Radni Rady Miejskiej: Aleksandra Szlachetka, Agnieszka Klocek oraz Paweł Stachyra, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie Kamila Grzywaczewska, Prezesi Zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Poniatowa, Komendant Gminny ZOSP RP w Poniatowej Jacek Pietraś, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej Joanna Kawałek i zastępca dyrektora CKPiT Agnieszka Drozd – Bownik.
Po zakończeniu ponad godzinnego programu artystycznego, Pani Prezydentowa serdecznie podziękowała wszystkim, którzy zorganizowali to niezwykłe spotkanie, bardzo wzruszające i tak bardzo potrzebne zwłaszcza dla przebywających w Gminie Poniatowa mieszkańców Ukrainy oraz złożyła serdeczne życzenia wszystkim Mamom uczestniczącym w wydarzeniu. Pani Prezydentowa podkreślała bohaterstwo mam z Ukrainy, które wykazały dużą odwagę opuszczenia swojego kraju, by chronić swoje dzieci i wyraziła nadzieję na szybki koniec konfliktu zbrojnego. Następnie głos zabrał burmistrz Poniatowej, który skierował do Pani Prezydentowej wyrazy wdzięczności za uczestnictwo w wydarzeniu, wspólnie spędzony czas i zaprosił do odwiedzin naszej gminy.
Po zakończeniu uroczystości z udziałem Pani Prezydentowej, rozpoczęła się dalsza część występów m.in. Dziecięcego Teatru Żywego Planu, solistów i wokalistów z CKPiT oraz z Domu Muzyki w Kraczewicach.
Wszystkie dzieci i młodzież uczestniczący w wydarzeniu otrzymały słodkie upominki od Pani Prezydentowej, które w imieniu Pierwszej Damy RP wręczył burmistrz Poniatowej. Słodkości młodym artystom od Radnych Rady Miejskiej, przekazała również pani Ewa Baranowska. Wspólnie odśpiewano „Sto lat” dla wszystkich Mam. Uwieńczeniem dzisiejszej uroczystości było złożenie podziękowań burmistrza Poniatowej Ochotniczym Strażom Pożarnym za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie, wsparcie i gotowość w niesieniu pomocy uchodźcom.