Aktualności

W Poniatowej powstanie Ławka Niepodległości

5 grudnia 2018 r. Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk oraz Skarbnik Pani Anna Ruta w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej podpisali umowę na budowę „Ławki Niepodległości”. Dzięki programowi MON na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek pomnikowych. Na wykonanie i montaż multimedialnej ławki dofinansowanie otrzymało 136 samorządów z całej Polski, w tym gronie znalazło się nasze miasto. Obiekt powstanie przy Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej, do końca tego roku.

„Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc ze strony rządowej. Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie, to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Edukacja historyczna i obywatelska jest ogromnie ważna” – czytamy na stronie MON.

Ławka Niepodległości, oprócz upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości, odegra rolę edukacyjną. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie możliwość odsłuchania nagrań dźwiękowych: fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady, fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r., tekstu pt. „Szlak biało-czerwonej szachownicy”. Z każdym pomnikiem mają być także związane historyczne informacje lokalne, w Poniatowej będzie to nagranie dotyczące Bitwy pod Wronowem. Istotną częścią korpusu ławki będzie element przedstawiający logo, czyli napis „niepodległa”, w oryginale pisanym ręką Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą mieć fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, oraz ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot WiFi. Ławka będzie podświetlana systemem LED.