Aktualności

Jubileusz 85-lecia powstania COP i otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli

7 lipca 2022 r., w Stalowej Woli nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, któremu towarzyszyły koncerty, pokazy, wystawy, a wszystko to w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W inauguracji Muzeum wzięło udział wielu znakomitych gości, na czele z Wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrem Glińskim. W gali otwarcia, na zaproszenie prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego i dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Anety Garanty, uczestniczyły również zastępca burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska oraz zastępca dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej Agnieszka Drozd – Bownik.

Jak podkreślano podczas wydarzenia, COP był wielkim przedsięwzięciem, które wyznaczyło kierunek zmian w Polsce, a jubileusz dotyczy nie tylko Stalowej Woli, ale wszystkich miast COP-owskich.

Organizacja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli nie jest przypadkowa, gdyż właśnie to miejsce było wizytówką COP, symbolem „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”. Mieści się ono w zabytkowym budynku warsztatów szkolnych, z prezentacją m.in. stałej wystawy o historii powstania, rozwoju i obecnej kondycji COP-u oraz ekspozycją kolekcji historycznych maszyn, które były na wyposażeniu warsztatów. Wystawę uzupełniają urządzenia interaktywne i multimedialne.

Podczas wizyty w Stalowej Woli, zastępca burmistrza Poniatowej nawiązała kontakt z dyrektor Muzeum Regionalnego, z myślą o rozwoju dalszej współpracy pomiędzy naszymi miastami, które łączy wspólna historia i tematyka – Centralny Okręg Przemysłowy.