Aktualności

HARCERZE Z 38 DRUŻYNY HARCERSKIEJ PRZYWIEŹLI DO PONIATOWEJ BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

” W Tobie jest światło

Każdy mrok rozjaśni…”

 

HARCERZE Z 38 DRUŻYNY HARCERSKIEJ PRZYWIEŹLI DO PONIATOWEJ BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU, KTÓRE ODEBRALI OD SŁOWACKICH SKAUTÓW W ZAKOPANEM

W dniach 15-17 grudnia harcerze z 38 Drużyny uczestniczyli w Harcerskim Zlocie BŚP 2017 w Zakopanem. Był to czas oczekiwania i refleksji, możliwość do rozwoju duchowego, a także okazja do nawiązania nowych harcerskich przyjaźni. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. Uczestnicząc w adwentowych przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia uczymy się bowiem współodpowiedzialności, stajemy się bardziej wrażliwi na problemy najbliższego otoczenia oraz całego świata, motywujemy się do pracy nad sobą.

Podczas Zlotu w stolicy Tatr zjawiło się ponad 2000 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów ZHP. Ten czas oczekiwania na przybycie Światła do Polski zagospodarowaliśmy bardzo aktywnie. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej, która przybliżyła nam zakopiański folklor. Mieliśmy okazję spotkać wędrownych bajarzy, poznać historię ważnych zakopiańskich zabytków czy pomników oraz odwiedzić wiele ciekawych miejsc w zimowej stolicy Polski. Jednocześnie pragnąc przybliżyć góralom i turystom odpoczywającym w Zakopanem naszą miejscowość, przeprowadziliśmy akcję promocyjną, zachęcając napotkane osoby do odwiedzenia Poniatowej. Pozostały czas wypełniły nam wizyta w Aqua Parku, wjazd na Gubałówkę oraz udział w Koncercie Światła.

W tym roku Betlejemski Ogień zawitał do Polski w sobotę, 16 grudnia o godz. 23.00. Wtedy to rozpoczęła się uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Słowaccy skauci przekazali wówczas na ręce hm. Anny Nowosad – Naczelniczki ZHP – Betlejemskie Światło Pokoju, symbol braterstwa, jedności i pokoju.  Tegoroczne hasło przyświecające sztafecie BŚP brzmi „W Tobie jest światło”. Jest to cytat zaczerpnięty z pieśni harcerskiej, nawiązujący co Chrystusa, który jest „światłością świata”.

Harcerki i harcerze przekażą Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii na pokładzie Zawiszy Czarnego.

Nasza drużyna przywiozła je do Poniatowej. Harcerze zaniosą je do szkół, urzędów, zakładów pracy, różnych instytucji oraz przekażą parafianom, którzy będą mogli zanieść je do własnego domu, aby znalazło się na wigilijnym stole. Chcielibyśmy tym płomieniem rozgrzać serca, by były otwarte na każdego człowieka, szczególnie tego najmniejszego i najsłabszego.

Betlejemskie Światło Pokoju to bowiem znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” nasi harcerze podjęli się wyzwania zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

Instruktor 38 DH: phm. Jolanta Markuszewska