29-04-2016|

Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Jest to największe święto ekologiczne obchodzone od 1970 roku. W Polsce obchody zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Podczas tego święta promowane są proekologiczne postawy w społeczeństwie i podejmowane są starania mające na celu budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie pro środowiskowych  zachowań.

W Poniatowej w sprzątanie lasów i przestrzeni miejskiej zostały zaangażowane wszystkie publiczne instytucje i organizacje społeczne. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Poniatowej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Edukacji zajęli się zbieraniem śmieci za Urzędem, w lasach nad stawami i wokół źródełka. Pracownicy MOSIR-u oczyszczali tereny odkrytego basenu, a OSP i CKPiT sprzątali las od starego osiedla do samego Kościoła. W porządki włączyły się także szkoły, przedszkola, porządkujące tereny wokół placówek oraz wiele organizacji i stowarzyszeń. Terapeuci Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Pinokio” wraz ze swoimi podopiecznymi za teren prac obrali sobie pobliski las oraz miejsce wzdłuż garaży mieszczących się za siedzibą PGK. Najmłodszymi uczestnikami tegorocznej akcji przedszkolaki, które z wielkim zapałem i radością sprzątały tereny zabaw wokół budynku Przedszkola.

W sprzątanie świata włączyli się również mieszkańcy Poniatowej Wsi, którzy jak co roku w ramach akcji Dzień Ziemi porządkowali swoje sołectwo. Akcję rozpoczęły dzieci wraz z nauczycielami sprzątając teren wokół szkoły. Mieszkańcy sołectwa wraz z panią Sołtys, radnymi Rady Miejskiej i Prezesem OSP zbierali nieczystości od Klubu Kultury w stronę boiska sportowego.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom akcji rękawice ochronne oraz worki z  podziałem na frakcję suchą i zmieszaną. Zbiórka odpadów, okazała się bardzo potrzebna, co dosadnie pokazała liczba wypełnionych po brzegi worków. Ponad to dzięki tej akcji została uporządkowana wiedza i świadomość potrzeby prawidłowej segregacji śmieci i związanych z nimi kosztów.

Głównym przesłaniem akcji było czyste środowisko wokół nas. Aby to osiągnąć wystarczy posprzątać najbliższe otoczenie oraz zostać strażnikiem czystości i porządku w  swojej gminie. Mamy nadzieję, że tego typy działania przyczynią się do zmiany świadomości ekologicznej i nawyków naszych mieszkańców.