Żywe zwierzę to nie zabawka, ani przedmiot. Psem nie można się pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi lub stanie niemodny, a tym bardziej oddać go innej osobie lub wyrzucić za drzwi. Decyzję o posiadaniu zwierzaka trzeba gruntownie przemyśleć i przeanalizować w oparciu o kilka pytań, które należy zadać samemu sobie. Szczere i rzetelne odpowiedzi pozwolą ocenić, czy sprostamy wyzwaniom jakie niesie ze sobą posiadanie w domu stworzenia, które wymaga uwagi, opieki i troski z naszej strony.

Pierwsze i najważniejsze pytanie dotyczy charakteru przyszłego właściciela: należy zastanowić się, czy jesteś osobą na tyle odpowiedzialną i poukładaną, że obecność psa w domu nie wywróci Twojego życia do góry nogami? Czy jesteś osobą punktualną, obowiązkową, nie masz problemu z wypełnianiem codziennych zobowiązań?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest pytanie; jak na tę decyzję zareagują Twoi bliscy i domownicy? Czy obowiązek karmienia i wyprowadzenia psa na spacery spocznie jedynie na Twoich barkach, czy może będziesz mógł go dzielić z innymi? Czy wyjeżdżając na wakacje i urlopy zwierzę będziesz zabierał ze sobą lub, czy będziesz mu w stanie zapewnić stosowną opiekę?

Należy też pomyśleć, czy mieszkanie lub dom, w którym mieszkasz są odpowiednie aby przebywały w nim zwierzęta? Czy mieszkasz w okolicy sprzyjającej wyprowadzaniu psów? Czy będziesz miał go gdzie wyprowadzać?

Zwierzę w domu to również stały wydatek finansowy, z którym trzeba się zmierzyć. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję przemyśl, czy będziesz mógł sprostać dodatkowym wydatkom w domowym budżecie.

Jeżeli odpowiedzi na te pytania udzieliłeś szczerze i ogólny wynik przemawia za tym, iż jesteś osobą w pełni odpowiedzialna i przygotowaną do posiadania psa warto pomyśleć o adopcji psa ze schroniska. Jest to jedna z najbardziej odpowiedzialnych, a przy tym najszlachetniejszych decyzji, jaką można podjąć. Nawet jeśli spędzasz w pracy codziennie wiele godzin i często nie ma cię w domu, psu na pewno będzie o wiele lepiej w twoim domu niż w schronisku, gdzie spędza każdą sekundę w ciągłym oczekiwaniu na swojego pana.

Warto też pamiętać o tym, że ostateczny wybór psa nie powinien być oparty o kryterium wyglądu, bo to nie rower, komputer czy samochód, a żywa istota. Rasa, umaszczenie, kolor oczu i sierści, kształt uszu, ogona czy wyraz mordki nie mogą decydować o waszym szczęściu i miłości do zwierzęcia. Ważne jest, aby zarówno pies jaki i jego przyszły właściciel charakteryzowali się takim samym poziomem energii. Jeżeli jest się osobą zapracowaną, nie ma się czasu bądź chęci aby codziennie, godzinami spacerować, ćwiczyć i bawić się z psem, lepiej wybrać zwierzę nieco starsze, lub charakteryzujące się spokojnym usposobieniem.

W schroniskach na nowych właścicieli czekają zarówno psy starsze, spokojne i dojrzałe, które w dzień bezpretensjonalnie będą towarzyszyć w codziennych czynnościach, a wieczorami niespiesznie oglądać z właścicielem ulubiony serial, jak i młode pełne energii, oczekujące ciągłego ruchu i zabawy.

Apelujemy do Mieszkańców Gminy Poniatowa, aby zanim bezmyślnie porzucą żywe, pełne uczuć zwierzę, łamiąc mu jednocześnie serce, aby też zastanowili się jakie to ma konsekwencje dla nich samych.