Aktualności

Wykład oraz wystawa pn. „Polski Złoty ma sto lat”

W 2019 r. Gmina Poniatowa otrzymała dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego na realizację projektu pn. „Polski ZŁOTY ma sto lat!”. Celem projektu jest uświadamianie jak zmieniła się polska waluta od jej odrodzenia do czasów współczesnych oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie.

 
W dniu dzisiejszym w auli Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej odbył się wykład oraz wystawa pt. „Polski ZŁOTY ma sto lat!” zorganizowany w ramach projektu. Na wydarzenie przybyło ok. 230 uczniów klas IV-V ze szkół z terenu Gminy Poniatowa:

 
1) Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej,
2) Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Poniatowej Kolonii,
3) Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali Drugiej
4) Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kraczewicach,
5) Szkoły Podstawowej im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Niezabitowie,
6) Społecznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej.

 
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez Burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka. Następnie dr Ilona Skibińska-Fabrowska – dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie wygłosiła niezmiernie interesującą prelekcję pt. „Dzieje złotego 1919-2019”.

 
Kolejną częścią spotkania był bardzo emocjonujący konkurs wiedzy na smartphonach przez aplikację KAHOOT, w którym uczniowie odpowiedzieli na 8 pytań przygotowanych przez przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie.

 
Zwycięzcami konkursu zostali:

 
miejsce I – Dominik Kaniewski ze Szkoły Podstawowej im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Niezabitowie,

 
miejsce II – Agata Chyła ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kraczewicach,

 
miejsce III – Oliwia Sobczak ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kraczewicach.

 

 


Laureaci otrzymali fascynujące nagrody, które zostały zakupione w ramach projektu. Ponadto, przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie wręczyli zwycięzcom nagrody tematyczne ufundowane przez NBP.

 
Kulminacyjną częścią spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Polski ZŁOTY za sto lat”. Konkurs plastyczny został ogłoszony 7 stycznia bieżącego roku. Celem konkursu było zachęcenie uczniów klas IV-V z sześciu szkół z terenu Gminy Poniatowa, do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą pracę przestrzenną przestawiającą polską monetę za sto lat. Prace artystów miały być zainspirowane wyglądem pierwszego złotego. Prace ocenione zostały przez powołaną komisję konkursową, która oceniła kreatywność, wyobraźnię, indywidualne podejście do tematu, walory artystyczne, pomysłowość i estetykę wykonania prac. Komisja konkursowa przyznała 1, 2 i 3 miejsce oraz wyróżnienie, za które uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Dla wszystkich uczestników konkursu plastycznego zorganizowany został również wyjazd do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie, który odbędzie się 11 marca 2020 r.

 
Laureatami konkursu plastycznego zostali:

 
miejsce I – praca pt. „Złotówka” wykonana przez grupę „Piątka w czwartej” ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali Drugiej,



miejsce II – praca pt. „Neo Złotówka” wykonana przez grupę „SKO przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Poniatowej Kolonii”,


miejsce III – praca pt. „Złotówka Stulecia” wykonana przez grupę „Impresja” ze Szkoły Podstawowej im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Niezabitowie,


wyróżnienie – praca pt. „Polski ZŁOTY za sto lat” wykonana przez grupę „5C” ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej.


Gratulujemy wszystkim laureatom konkursów oraz dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo podczas wydarzenia. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie wzbogaciło ich wiedzę w zakresie historii polskiego złotego.

 
Dziękujemy Pani Ilonie Skibińskiej-Fabrowskiej – dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie za wspaniałą prelekcję oraz Panu Markowi Momotowi – głównemu specjaliście, za pomoc przy organizacji dzisiejszego wydarzenia.

 
Składamy również podziękowania dyrektorom szkół, wychowawcom, opiekunom oraz personelowi Szkoły podstawowej im Stefana Żeromskiego za pracę i zaangażowanie w organizacji wykładu oraz wystawy.

 

Mamy nadzieję, że częściej organizowane będą tego typu wydarzenia.

 

Galeria zdjęć