Aktualności

„Welcome to Europe!?” Międzynarodowe Spotkanie w Poniatowej

„Welcome to Europe!?”
Międzynarodowe Spotkanie w Poniatowej

W dniach 6-10 listopada 2016 r. nauczyciele i dyrektorzy szkół partnerskich z Niemiec, Francji, Włoch i Turcji przebywali w Poniatowej, aby wspólnie z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół rozmawiać o problemach współczesnej Europy.

Tematem przewodnim spotkania były problemy i zagrożenia Europy, a szczególnie tak kontrowersyjny temat uchodźców wyjaśnia koordynator projektu Barbara Kramek. Najważniejsza część wizyty to przygotowania do przeprowadzenia projektu, który będzie trwał dwa lata do sierpnia 2018 roku, zaplanowanie ilości wyjeżdżających uczniów i nauczycieli oraz terminy kolejnych międzynarodowych spotkań.

Podczas pobytu w Poniatowej zagraniczni goście mieli bardzo różnorodny i napięty program. Oprócz prac projektowych, przeprowadzili lekcje kulturoznawcze o swoich państwach i miastach dla uczniów Zespołu Szkół ale także dla uczniów Gimnazjum, którzy serdecznie przyjęli gości smakowitymi wypiekami. Przygotowaliśmy także wiele warsztatów tematycznych w różnych częściach Lubelszczyzny i nie tylko. Zagraniczni goście zwiedzili oprócz Poniatowej, również Opole lubelskie, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Warszawę. Wszędzie byli oprowadzani przez uczniów liceum, którzy doskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Goście spotkali się również z władzami miasta i powiatu. Dla Włoszek niezwykłą atrakcją okazał się śnieg, który spadł nieoczekiwanie, ale przede wszystkim wszyscy byli pod wrażeniem pokazu drukarki 3D, który zaprezentował Maciek Wicha i wręczył gościom pamiątkowe rybki zrobione przez uczniów ZS.

Nasi goście na czas spotkania zamieszkali w rodzinach uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Byli poruszeni polską gościnnością twierdząc: „Poniatowa to małe miasto, ale tutejsi ludzie mają ogromne serca”.

Andrew Thatcher z francuskiego miasteczka Brioude i Christian Neuhaus ze szkoły w Rüthen są zgodni: „Istotą zjednoczonej Europy jest coś znacznie więcej niż tylko kłótnie polityków. To co światowi politycy próbują ogarnąć, dla nas nie jest problemem. My jesteśmy ciekawi innych narodów, rozmawiamy ze sobą jak przyjaciele, pracujemy i oczywiście również świętujemy razem”. Ottmar Goy, dyrektor niemieckiej szkoły jest przekonany: „Projekt Erasmus + zapewnia naszym uczniom coś niezwykłego. Ale również dla nas nauczycieli – spotkania z kolegami z innych krajów mają ogromne znaczenie, ponieważ przyglądamy się innym systemom edukacyjnym i często wprowadzamy nowe pomysły i sugestie do naszego środowiska. ”

Europejskie projekty wymiany międzynarodowej są niezwykle cennym doświadczeniem dla wszystkich, a komunikacja pomiędzy partnerami z różnych krajów odgrywa kluczową rolę w dialogu między narodami.

Barbara Kramek – koordynator projektu