Aktualności

VI Piknik Parafialny w Kraczewicach

We wtorek 15 sierpnia 2017 roku w Kraczewicach odbył się VI Piknik Parafialny z udziałem władz miasta, radnych, Ochotniczych Straży Pożarnych z Kraczewic, Kowali Pierwszej i Drugiej oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystości organizowane z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się mszą święta, podczas której poświęcono okazałe wieńce dożynkowe, wykonane na znak podziękowania za ukończenie obfitych żniw i prac polowych.

Następnie wszyscy uczestnicy, w asyście orkiestry dętej przemaszerowali na plac obok boiska w Kraczewicach, gdzie odbyła się część artystyczna. Wystąpiły między innymi zespoły tj. Kowalanki, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół Schola z Kraczewic.

Na miejscu można było skosztować lokalnych specjałów i potraw z grilla przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Spławach, Stowarzyszenie Podkowa z  Kowali Drugiej, Stowarzyszenie Kraczewianie, Szumiące Topole z Poniatowej Kolonii, Stowarzyszenie Kobiet Odnowa ze Szczuczek Kolonii.

Uroczystości dożynkowe, jak nakazuje tradycja, są okazją do podsumowania żniw oraz podziękowania Bogu za urodzaj. Z tej okazji mieszkańcy wsi przygotowują wińce ze słomy, kłosów zbóż, owoców i kwiatów, które następnie są oceniane przez specjalnie powołaną komisję konkursową. W tym roku komisja, ze względu na wysoki poziom artystyczny nie przyznała pierwszego miejsca dla żadnego wieńca, biorącego udział w konkursie.  Nominowała jednak wieniec ze Spław do reprezentowania Gminy Poniatowa w dożynkach wojewódzkich w Radawcu.