Aktualności

UWAGA! WŁAMYWACZ!

W naszym powiecie w ostatnim czasie zanotowaliśmy przypadki kradzieży
z włamaniem do mieszkań i domków jednorodzinnych. Jak najczęściej wchodzi włamywacz ? Jak zminimalizować niebezpieczeństwo włamania?

Okres jesienno – zimowy – to czas bardzo specyficzny. Wcześnie zapadający zmrok sprawia, że złodzieje mają więcej czasu by zaobserwować kto opuszcza swoje mieszkanie na dłużej i starannie obmyśleć sposób, w jaki można dostać się do środka.
W naszym powiecie w ostatnim czasie zanotowaliśmy liczne przypadki kradzieży z włamaniem do domów mieszkalnych. Apelujemy o zwracanie uwagi na obce osoby obserwujące nasze posesje oraz przebywające w pobliżu balkonów oraz tarasów.

W ciągu ostatniej dekady listopada policjanci odnotowali zwiększoną liczbę włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Sprawcy obserwują mieszkanie zwracając uwagę na wyjście domowników, włamują się najczęściej podważając drzwi balkonowe po czym penetrują mieszkanie przysłowiowo wywracając wszystko „do góry nogami”. Kradną najczęściej pieniądze ale nie gardzą wszelkiego rodzaju sprzętami a nawet dziecięcymi skarbonkami. Poniatowa, Zakrzów, Chodel, Wólka Kolczyńska – to miejscowości, w których ostatnio działali włamywacze. Apelujemy o czujność oraz zwykłą, sąsiedzką życzliwość. Zwróćmy uwagę na to, czy po zmroku nikt nie „kręci się” w pobliżu drzwi czy balkonu sąsiada, nie obserwuje posesji. W każdym takim przypadku prosimy o sygnał na Policję. Pozwoli to na szybką reakcję funkcjonariuszy a w konsekwencji być może zapobieżenie włamaniu.

  Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo włamania:

–  bądź czujny, złodzieje często prowadzą obserwacje przed kradzieżą i poznają twoje zwyczaje, np. o której godzinie wychodzisz i wracasz z pracy – zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu twojego domu, na głuche telefony, uczul swoje dzieci, żeby były dyskretne i nie chwaliły się, co znajduje się w domu,

–  jeśli wyjeżdżasz, poproś sąsiada, żeby opróżniał twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki spod drzwi, zapalał co jakiś czas światło w twoim mieszkaniu czy otwierał okna,

– przed wyjściem lub zanim pójdziesz spać, pamiętaj o zamknięciu okien w domu,

– nie trzymaj pieniędzy i kosztowności na wierzchu,

– nie wpuszczaj nieznajomych do domu,

–  sporządź dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadasz (zapisz marki
i numery seryjne, oznakuj te przedmioty, które nie mają numerów, zrób zdjęcia swoich dzieł sztuki i kosztowności) – w razie kradzieży będzie łatwiej je zidentyfikować,

–  ubezpiecz swoje mieszkanie, w przypadku ewentualnej kradzieży twoje straty zostaną chociaż częściowo zrekompensowane.