Aktualności
Uwaga Hodowcy! ASF – Afrykański Pomór Świń
HODOWCY TRZODY CHLEWNEJ
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu Lubelskim informuje, że w dniu 18 października 2018 r. zgodnie z Decyzję Wykonawczą Komisji(UE) 2018/1576 zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, ustanowiono obszar ochronny (Strefa żółta) na terenie Powiatu Opole Lubelskie, obejmujący w całości teren gmin:
-Poniatowa,
-Karczmiska,
-Wilków.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, zarządza się, co następuje:
Nakazuje się:
- Utrzymywanie świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami oraz zwierzętami domowymi (psy, koty, kury) w odrębnych zamkniętych pomieszczeniach, w których utrzymywane są tylko świnie (oddzielne wejście, brak bezpośredniego przejścia do pomieszczeń gdzie utrzymywane są inne zwierzęta kopytne tj. konie, krowy, owce, kozy).
- Sporządzenie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki.
- Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych.
- Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed:
- wejściami i wyjściami do budynków i pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie oraz przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość danego wejścia / długość nie mniejsza niż 1 metr/;
- wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa o szerokości nie mniejszej niż szerokość wjazdu, długości nie mniejszej niż obwód największego koła pojazdu wjeżdżającego do gospodarstwa;
- stałe utrzymywanie mat w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego (systematyczne polewanie mat środkiem dezynfekcyjnym);
- Wykonywanie obsługi świń wyłącznie przez osoby, które wykonują tę czynność w danym gospodarstwie.
- Mycie i odkażanie rąk przed i po obsłudze świń, używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeprowadzanie dezynfekcji obuwia oraz sprzętu do obsługi świń.
- Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, a także spisu świń z podziałem na kategorie wiekowe.
- Zgłaszanie do ARiMR każdego zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada ( kupno, sprzedaż, padnięcie, ubój na użytek własny) w ciągu dwóch dni od zaistnienia tego zdarzenia, a urodzenia 30 dni.
- Zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku padnięcia świni w gospodarstwie.
Zakazuje się:
- Karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że zostały poddane obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano je w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 30 dni.
- Wykorzystywanie w pomieszczeniach, w których utrzymywane są świnie słomy pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że słomę tę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 90 dni.
- Uboju na własny użytek świń innych niż utrzymywane w gospodarstwie.
Ubój świń na użytek własny:
Na terenie obszaru ochronnego obowiązuje pisemne zgłoszenie do Powiatowego Lekarza Weterynarii co najmniej na 24h przed, zamiaru przeprowadzenia uboju trzody chlewnej w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.
Na terenie obszaru ochronnego obowiązuje badanie przedubojowe i poubojowe wykonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii.
Dokonywanie uboju świń na użytek własny pod warunkiem, że były one utrzymywane w gospodarstwie co najmniej 30 dni przed ubojem.
Przemieszczanie świń:
W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski:
Przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu Lubelskim informuje, że z powodu zagrożenia wystąpieniem ASF będą przeprowadzane kontrole spełniania wyżej wymienionych wymagań.
Osoby nie stosujące się do nakazów i zakazów mogą ponieść konsekwencje administracyjne oraz finansowe.
Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Opolu Lubelskim