Aktualności

Uczniowie Zespołu Szkół w Poniatowej na Międzynarodowym Spotkaniu we Włoszech

Dziesięcioosobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół w Poniatowej 19 września wyruszyła samolotem do Włoch na Międzynarodowe Spotkanie w ramach Projektu Erasmus +. Koordynatorem projektu jest Barbara Kramek – nauczyciel jęz. angielskiego ZS.

Nauka języków jest niezwykle ważna. Ale bardziej ekscytujące i przede wszystkim bardziej owocne niż zastosowanie języka obcego w szkole jest bezpośrednie spotkanie z osobami z innych krajów. Taką szansę daje nam projekt Erasmus + pt.: „Witamy w Europie!”. Nasza szkoła współpracuje ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Francji, Włoch i Turcji. W tym roku to już nasz drugi wyjazd zagraniczny. Pierwszy był w Rüthen-Niemcy w marcu. Tym razem spotkanie odbyło się w Terlizzi w prowincji Apulia na południu Włoch.

Przed wyjazdem uczniowie mieli różne zadania. Między innymi przygotowali  własny film pt.: „Living conditions in Poland” przedstawiający warunki życia uchodźców w Polsce. Aby zebrać materiał dokumentalny wraz z Panią Barbarą Kramek uczniowie odwiedzili obóz dla uchodźców oraz przeprowadzili wywiady z cudzoziemcami w Bezwoli i Dąbrowicy.

Z filmem w plecaku poleciliśmy do Włoch. W szkole przyjmującej, Liceo Tommaso Fiore, grupy ze wszystkich krajów zaprezentowały swoje filmy i przedstawiły przygotowane przez siebie plakaty, w których warunki życia uchodźców w pięciu krajach zostały przedstawione w bardzo różnorodny sposób. We Włoszech młodzi ludzie spotkali również uchodźców z którymi mogli osobiście porozmawiać. Między innymi afrykański nastolatek opowiedział nam o swojej podróży do Włoch, która trwała 2 miesiące z Nigerii przez Libię i Morze Śródziemne oraz jak wygląda jego obecne życie we Włoszech. Braliśmy też udział w konferencji na temat migracji z Ambasadorem Unii Europejskiej Nicola Girasoli (Nuncjuszem Apostolskim w Peru) i innymi dostojnikami  kościoła i politykami. O tej Konferencji głośno było we włoskich mediach.

Sukces tego europejskiego spotkania był bardzo widoczny szczególnie w ostatni wieczór, gdy na zakończenie wszyscy młodzi ludzie i ich nauczyciele razem śpiewali i tańczyli. Nikt nie krył łez smutku, że to już koniec tygodniowego spotkania. Ale planujemy już kolejne – w stolicy europejskiej w Brukseli. Tam delegacja Zespołu Szkół w Poniatowej  zawita w Parlamencie Europejskim i wszyscy młodzi ludzie z krajów partnerskich zorganizują europejską konferencję na temat uchodźców.

Barbara Kramek