Aktualności

Trud historii wobec trudu teraźniejszości – Wołyń 1943 – Pamiętamy!

11. lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dzisiaj przypada 79. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Ten dzień – poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej – został ustanowiony uchwałą Sejmu RP, przyjętą 22 lipca 2016 r., aby oddać hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–45 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W uchwale wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.
W odniesieniu do obecnej sytuacji politycznej, toczącej się wojny na Ukrainie, pomocy milionom uchodźców przebywających w Polsce, tegoroczne obchody nabierają nowego znaczenia. Przede wszystkim dają możliwość podjęcia dyskusji na temat trudnej historii i oddaniu sprawiedliwości wydarzeniom, które miały miejsce. Wiemy, że przeszłość to punkt wyjścia dla teraźniejszości, ale czy ta przeszłość powinna wpływać na to, co dzieje się obecnie? Zwłaszcza w obliczu nowej – tworzącej się na naszych oczach historii, której podłożem jest kolejna wojna.

Niech naszej pamięci o wydarzeniach na Wołyniu, przyświecają słowa św. Jana Pawła II: „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia”.