Aktualności

Spotkanie autorskie z Dariuszem Terleckim

25.11.2022 r. w Kawiarni Art.Cafe burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk oraz zastępca burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska wzięli udział w spotkaniu „Emigracja jako doświadczenie narodów”, zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Poniatowej i młodzież z Zespołu Szkół  w Poniatowej pod kierownictwem Pani Izabeli Walczak.

Spotkanie z Dariuszem Terleckim, autorem książki „Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” oraz montaż słowno-muzyczny były lekcją historii o emigracji w XIX, XX i XXI wieku.

Wtedy miliony naszych rodaków wyemigrowały w nieznane, po lepsze życie.  Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za „małą Polskę”, rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia. Losy Polaków w Ameryce to fascynujące a niekiedy dramatyczne historie przodków dzisiejszej Polonii.

Książka Pana Dariusza Terleckiego “Po dolary i wolność. Śladami Polonii w Ameryce” jest dostępna w naszej bibliotece.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i czytania.