Aktualności

Poniatowianki 2016

Za nami kolejne Poniato-wianki. Co roku dni Poniatowej obchodzone są z rozmachem, ale w tym roku atrakcje były wyjątkowe i na długo pozostaną w pamięci mieszkańców.

Pierwszy dzień corocznego święta miał zróżnicowany charakter. Mieszkańcy mogli wziąć udział i spróbować swoich sił we wspólnych zajęciach Zumby. Miłośnicy psów razem ze swoimi pupilami mogli dołączyć do marszu ulicami miasta. Koncerty 18 czerwca rozpoczęły się o godzinie 18.00. Jako pierwsze na cenie zaprezentowały się lokalne zespoły wystąpiły m.in. Kowalanki z Kowali, Zielone Sioło z Niezabitowa, Vocal, Nadzieja i zespół Poniatowianki. Gwiazdą wieczoru tego dnia był zespół Biesiada Show, który zaprezentował wokalnie trzy różne bloki tematyczne. W pierwszej części były to nowocześnie zaaranżowane przeboje Polskiej i Ukraińskiej muzyki ludowo- folkowej FOLK SHOW. Druga część to przeboje disco z lat 70. – AFRO SHOW. Natomiast trzecia- ROCK SHOW były to covery polskiej muzyki rockowej lat 80. i 90. Świetnie dobrany i znany wszystkim repertuar, zwariowane stroje, humorystyczna konferansjerka i dynamiczne aranżacje trafiły w gusta wielopokoleniowej publiczności.

Organizatorzy tego dnia nie zapomnieli o tradycyjnych obrzędach. Nawiązując do nocy świętojańskiej rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wianek. Następnie uczestnicy imprezy z pochodniami
w towarzystwie Kapeli Ludowej przenieśli je nad zalew miejski, gdzie odbyła się ceremonia puszczania wianków na wodę.

Wyjątkową i widowiskową niespodzianką tego wieczoru było odsłonięcie trójwymiarowego napisu Poniatowa oraz uruchomienie nowej fontanny, której barwy nawiązują do kolorystyki konstrukcji. Odsłonięciu towarzyszyła muzyka i sztuczne ognie, które uatrakcyjniły wydarzenie.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się o godzinie 14.00 barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta. Wzięły w nim udział Władze Miasta oraz członkowie i przedstawiciele niemalże wszystkich stowarzyszeń, organizacji, szkół, straży pożarnych działających na terenie naszej gminy. Po przemarszu wszystkie grupy weszły na plac przy ul. Brzozowej, gdzie Burmistrz Miasta dokonał oficjalnego otwarcia imprezy. Na ten dzień były również przygotowane liczne występy. Jako pierwszy zaprezentował się Lubelski Klub Karate Kyokushin. Następnie na scenie zadebiutowała dziecięca orkiestra dęta z CKPiT oraz wystąpiły dzieci z kółka muzycznego z Przedszkola Miejskiego w Poniatowej, zespół Od Teraz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Poniatowej, grupa taneczna z CKPiT, Teatr Maguta z Warsztatów Terapii Zajęciowej z pokazem pokaz „Ale kino”, zespół Rozśpiewane Nutki ze Szkoły Podstawowej w Poniatowej, zespół VECTIS – ze Środowiskowego Ośrodka Wsparcia PINOKIO i soliści CKPiT. Zespół Szkół w Poniatowej zaprezentował pokaz mody „Bo jak nie my to kto”, a następnie wystąpiła Dziecięca Kapela Ludowa i zespoły z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej.

Podczas imprezy można było uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących. Stowarzyszenie Zdrowa
i Sportowa Poniatowa zorganizowało grę miejską „Śladami Przeszłości”. Liczni wolontariusze prowadzili zbiórkę środków na rzecz rodziny Pani Małgorzaty Rogali ze wsi Zofianka, podczas której zebrano 1815 zł. Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom- dziękujemy!

Po wielu występach na scenie pojawił się zespół Bayer Show, który porwał publiczność do wspólnej zabawy i tańca. Zwieńczeniem 2- dniowych obchodów Dni Poniatowej był akustyczny koncert gwiazdy wieczoru Marka Piekarczyka i pokaz sztucznych ogni.

Podczas trwania imprezy uczestnicy mogli odwiedzić stoiska m.in. szkół, stowarzyszeń, organizacji, na których mogli skosztować lokalnych specjałów, podziwiać i zakupić rękodzieło. Po raz pierwszy na Poniatowiankach swój namiot miał także Urząd Miejski w Poniatowej. Pracownicy urzędu pomagali głosować na podwórko NIVEA, wypełniać ankiety dotyczące adopcji poniatowskich psów oraz udzielali informacji na temat Centralnego Okręgu Przemysłowego i prawidłowej segregacji śmieci.

Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Urząd Miejski
w Poniatowej. Organizacja uroczystości z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia sponsorów. W tym roku sponsorem głównym była firma Pawtrans. Wsparcia udzielili również firma Ekoland, Bank Spółdzielczy w Poniatowej Wentworth Tech, SFW Energia, WZT BUS Wojtowicz, Orzeł SA, Stella Pack, PSS Społem Poniatowa, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Poniatowej, Centrum Budowlane Henin Adam i Mirosława Mróz, Bifarb, Elektrodom Lublin, Hotel Słowik, Restauracja Pod Kogutem, Hotel Tukan, Dom Weselny pod Jarzębinami, Okey sp z o.o. Zbigniew Młyniec, Browar Zakładowy, Masarnia Marcin Młyniec, Masarnia Zdzisław Gułowski, Adam Oświeciński świeże Owoce i Warzywa sprzedaż hurtowa Poniatowa. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Równie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom: szkołom, stowarzyszeniom, organizacjom, straży pożarnej, policji, służbom medycznym, pracownikom PGK i wszystkim mieszkańcom. Bez Państwa udziału niemożliwe by było zorganizowanie tego święta z takim rozmachem. Dziękujemy jeszcze raz i zapraszamy za rok!