Aktualności

PONIATOWA – „GMINA NA 5!” I „ZŁOTA GMINA NA 5!” W RANKINGU SGH W WARSZAWIE

Zakończyła się XIII edycja rankingu przygotowywanego przez Instytut Przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Wynik rankingu prezentuje ocenę z badania jakości obsługi potencjalnych inwestorów przez urzędy gmin. Intencją jest nagradzanie samorządów, które wyróżniają się w zakresie obsługi klienta- przedsiębiorcy z wykorzystaniem elektronicznych narzędzi komunikacji.

W tegorocznej edycji rankingu przebadano 687 jednostek, z czego tytułem “Gminy na 5!” zostały nagrodzone 54, a to o 37 mniej niż w roku ubiegłym. Najwięcej nagrodzonych gmin znajduje się w województwie mazowieckim (14) oraz śląskim (10). Biorąc pod uwagę odsetek, największy udział nagrodzonych gmin zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim (17%) oraz ex aequo lubelskim i mazowieckie (15%).

Ogólnie tytuł „Gminy na 5!” otrzymało 7,8% ocenianych gmin – to o blisko 5,7 p.p. mniej niż przed rokiem. Miło nam poinformować, że w pierwszej dziesiątce nagrodzonych gmin, wraz m.in. z Gdynią, Człuchowem, Mielcem, Sosnowcem, Krakowem, znajduje się również Poniatowa.

Dodatkowo nasze miasto i gmina zdobyły tytuł „Złotej Gminy”. Zdobycie tego wyróżnienia jest wynikiem uzyskania tytułu ,,Gmina na 5!” minimum trzykrotnie z rzędu. W rankingu, „Złotą Gminą”, oprócz Poniatowej, nagrodzone zostały – Człuchów, Sosnowiec, Kraków, Rydułtowy, Warszawa: Ochota, Warszawa: Żoliborz, Siemianowice Śląskie, Łomża, Gliwice oraz Ostrowice Świętokrzyskie.

W czerwcu br., odbyła się konferencja online połączona z ogłoszeniem wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa, w ramach której odbyły się dyskusje panelowe z udziałem naukowców, doktorantów i studenckich kół naukowych z uczelni wyższych o różnym profilu, przedstawicieli wyróżnionych „Gmin na 5!”. Naszą gminę reprezentowała zastępca burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska.  

Warto podkreślić, że zadania Zespołu Badawczego były realizowane przy zachowaniu pełnej neutralności wobec prac badawczych. Nie pobierano żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w badaniu. Pozycjonowanie rankingu było całkowicie niezależne od wpływów zewnętrznych. Niniejszy raport został przygotowany opierając się na źródłach naukowych. Wszystkie gminy objęte badaniem miały identyczne szanse na zdobycie punktów i wynikający z tego wynik końcowy.