Aktualności

Poniato-Wianki 2017

Za nami kolejne Poniatowianki. W tym roku było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ obchodziliśmy nie tylko coroczne święto miasta, ale również 55-lecie nadania praw miejskich i 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli prawdziwych początków Poniatowej.

Rangę i wyjątkowość tej podwójnej rocznicy docenił sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął cykl wydarzeń związanych z 80-leciem COP-u swoim Honorowym Patronatem. Ponadto w Komitecie Honorowym nad realizacją tego przedsięwzięcia wzięli udział; Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman i Starosta Opolski Zenon Rodzik. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowała TVP3 Lublin i nasze miasto.

Podczas tegorocznych obchodów zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele z zaprzyjaźnionej dzielnicy miasta partnerskiego Berlin Steglitz – Zehlendorf.

Pierwszy dzień obchodów, czyli sobota 17 czerwca miał zróżnicowany charakter. Pierwsza połowa przebiegała pod znakiem rozgrywek sportowych. W Łaziskach odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Poniatowej, zorganizowane przez Klub Żołnierzy Rezerwy „Strzelec”. Szereg atrakcji sportowych przygotował Ośrodek Sportu i Rekreacji, m.in. turniej siatkówki plażowej „oldboy”, bieg pt. „Nasze Miasto Biega”, marsz z kijkami nordic walking. Stowarzyszenie Zdrowa i Sportowa Poniatowa przygotowało ciekawą lekcję historii w terenie o historii Poniatowej, czyli grę miejską „Śladami Kwiatkowskiego”. Hotel Słowik zorganizował Turniej Bilardowy o Puchar Burmistrza Poniatowej. Dużym powodzeniem, wśród wiernych kibiców cieszył się mecz Opolanin – Stal Poniatowa „Derby Powiatu”.

Druga część to koncerty i obrzędy folkowo-ludowe związane z nocą świętojańską. Na placu przy ulicy Brzozowej o godzinie 17.00 zebrali się mieszkańcy, aby wspólnie wysłuchać koncertów zespołów z terenów gminy i miasta Poniatowa tj.: Poniatowianki, Nadzieja, Zielone Sioło, Kowalanki, Wokal, Kapela Ludowa, Dziecięca Kapela Ludowa oraz soliści z CKPiT. Po części artystycznej mieszkańcy miasta wraz z pochodniami i konkursowymi wieńcami w towarzystwie Kapeli Ludowej  przeszli na plażę przy kąpielisku miejskim, gdzie odbyła się ceremonia puszczania wianków na wodzie i tańca z ogniem.

Tego wieczoru organizatorzy zapewnili dla uczestników, jeszcze jedną bardzo miłą niespodziankę- koncert zespołu BACKBEAT, który wykonał świetnie dobrany i wszystkim dobrze znany repertuar. Energiczny wokalista i dynamiczne utwory trafiły w gusta wielopokoleniowej publiczności.

Kumulacja obchodów miała miejsce w niedzielę, 18 czerwca 2017 roku i rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji wszystkich mieszkańców miasta. Następnie Władze Miasta, członkowie i przedstawiciele niemalże wszystkich stowarzyszeń, organizacji, szkół, straży pożarnych działających na terenie naszej gminy przeszli barwnym korowodem ulicami miasta na plac przy ulicy Brzozowej, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości, czyli otwarcie imprezy i powitanie przybyłych gości przez Burmistrza Poniatowej. Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Eugeniusz Chyła odczytał list przesłany przez Dyrektora Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Następnie Wicemarszałek Grzegorz Kapusta przekazał na ręce Burmistrza wyrazy uznania z okazji 55-lecia nadania praw miejskich oraz wręczył dyplom uznania Kacprowi Bigosowi, laureatowi Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości z Zespołu Szkół w Poniatowej. Honorowym punktem programu było wręczenie medali Zasłużony dla Poniatowej, które w tym roku zostały przyznane firmom i przedsiębiorcom związanym z obszarem Centralnego Okręgu Przemysłowego w Poniatowej. Przedsiębiorcy w sposób szczególny przyczynili się do kontynuacji i rozwoju idei przedsiębiorczości na tym terenie.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, czyli występy lokalnych zespołów. Wystąpiły m.in. Orkiestra Dęta z CKPiT, dzieci z kółka muzycznego z Przedszkola Miejskiego w Poniatowej, grupy taneczne z CKPiT, Teatr Maguta z Warsztatów Terapii Zajęciowej, zespół Rozśpiewane Nutki ze Szkoły Podstawowej w Poniatowej, zespół VECTIS – ze Środowiskowego Ośrodka Wsparcia PINOKIO, soliści CKPiT oraz zespoły z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej.

Po wielu występach na scenie pojawił się zespół Vern i rokowy zespół Red Stains, które porwały publiczność do wspólnej zabawy. Zwieńczeniem 2-dniowej zabawy był koncert gwiazdy wieczoru zespołu Brathanki i pokaz sztucznych ogni.

Podczas uroczystości odbyły się również imprezy towarzyszące tj. Konferencja poświęcona idei Centralnego Okręgu Przemysłowego i przedsiębiorczości na terenie Poniatowej, z udziałem władz miasta, wicemarszałka Województwa Lubelskiego Pana Grzegorza Kapusty, Starosty Opolskiego Pana Zenona Rodzika i przedsiębiorców działających na terenie Strefy Przemysłowej.

Podczas imprezy uczestnicy mogli odwiedzić stoiska m.in. szkół, stowarzyszeń, organizacji, na których mogli skosztować lokalnych specjałów, podziwiać i zakupić rękodzieło. Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa o historii miasta Poniatowa, przygotowana przez Bibliotekę Miejską w Poniatowej i wystawa na temat Eugeniusza Kwiatkowskiego wypożyczona z MDK nr 2 w Lublinie,  które zostały umieszczone w specjalnym namiocie polowym. Na stoisku Zespołu Szkół w Poniatowej można było podziwiać specjalną makietę Strefy Przemysłowej, wydrukowaną na drukarce 3D, na której zostały oznaczone budynki powstałe w okresie COP-u. W trakcie imprezy można było również skosztować, lokalnego produktu Browaru Zakładowego, czyli limitowanej edycji piwa „Radiotechnik”, przygotowanego na okoliczność 80- lecia COP-u w Poniatowej, którego premiera odbyła się właśnie w niedzielę.

Głównym organizatorem imprezy było Centrum Kultury Promocji i Turystyki oraz Urząd Miejski w Poniatowej. Organizacja uroczystości z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia sponsorów. W tym roku sponsorem głównym była firma Pawtrans Holding Sp. z o. o. Sponsorami wspierającymi byli: Wentwortch Tech Sp. z o. o., Bank Spółdzielczy w Poniatowej, SFW Energia, Hotel Słowik, Stella Pack Sp. z o. o., Max Elektro, Art. Plast Sp. z o. o., Probarus Sp z o. o.  S.K., WTZ BUS Wójtowicz, Browar Zakładowy, Puch, Restauracja Pod Kogutem, Hotel Montis, Brass Sp. z o. o., PSS Społem, Eltom, Orzeł S.A., Okej Sp. z o. o., Zakład Masarski Marcin Młyniec, Piekarnia Kubić, Adamex, Bifarb Jacek Bigos, Ekoland Sp. z o. o., Metalton S.J., Hotel Tukan, Sklep Obuwniczy Lech-But Leszek Hulak, Interbud Grzegorz Wdowiak, Sklep Spożywczy Janina i Wiesław Wójcik, Slep Motoryzacyjny Auto-Moto Ewa Chłodna i Grzegorz Chłodny, Publiczny Transport Ciężarowy Krzysztof Plis, TANKBUD Andrzej Rosiński, Centrum Budowlane Henin S.C., Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Oświeciński. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Równie gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom: szkołom, stowarzyszeniom, organizacjom, straży pożarnej, policji, służbom medycznym, pracownikom PGK i wszystkim mieszkańcom. Bez Państwa udziału niemożliwe było by zorganizowanie tego święta z takim rozmachem. Dla wszystkich uczestników uroczystości i mieszkańców miasta mamy przygotowaną niespodziankę – film z drona, którego premiera już  wkrótce na naszej stronie internetowej i naszym fanpage. Dziękujemy jeszcze raz i zapraszamy za rok!

 

Niedziela 18 czerwca 2017 rok

Sobota 17 czerwca 2017 rok