Aktualności

Pierwsza konferencja KGW pn. „Tradycja, zdrowa żywność, ochrona środowiska” w Poniatowej

W dniu 22 września 2019 r. Poniatowa była gospodarzem konferencji pt. „Tradycja, zdrowa żywność, ochrona środowiska” Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego pani Beata Mazurek i Wojewoda Lubelski pan Przemysław Czarnek, którzy byli jednocześnie gośćmi uroczystości. Dzięki finansowemu wsparciu rządu, koła przeżywają renesans i prężnie rozwijają swoją działalność, czego dowodem była obecność 70 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa lubelskiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Ducha Świętego w Poniatowej. Następnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta poprowadziła uroczysty przemarsz ulicami miasta na plac przy ul. Brzozowej, gdzie odbywały się główne uroczystości. Zgromadzonych gości powitali Burmistrz Poniatowej pan Paweł Karczmarczyk i pani Aneta Kępińska z KGW w Zofiance.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Tradycja, kultura i ochrona środowiska Kół Gospodyń Wiejskich Lubelszczyzny” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na Zadania z Zakresu Edukacji Ekologicznej.

Wśród gości znaleźli się: poseł na Sejm RP pani Gabriela Masłowska, marszałek województwa lubelskiego pan Jarosław Stawiarski, doradca premiera Mateusza Morawieckiego pan Piotr Patkowski, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości pan Jan Kanthak, zastępca prezesa WFOŚiGW w Lublinie pan Grzegorz Grzywaczewski, dyrektor LAWP pani Magdalena Filipek-Sobczak, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego pan Marek Wojciechowski, a także samorządowcy z całej Lubelszczyzny.

„Wielka sprawa, wielki dzień. Widać, że to jest Boża sprawa, bo Pan Bóg pobłogosławił znakomitą pogodą, po to żebyśmy dzisiaj spotkali się na pierwszej konferencji Kół Gospodyń Wiejskich Lubelszczyzny „Tradycja, zdrowa żywność, ochrona środowiska”. I to tutaj w Poniatowej w miejscu szczególnie ważnym dla kultury ludowej, kultury tradycyjnej naszego województwa i naszego państwa. To jest, proszę państwa, rzecz absolutnie znakomita i godna wielkiego szacunku, to co się dzieje na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ten niebywały rozkwit działalności kół gospodyń wiejskich, to jest ewidentny kierunek, który jest znakomicie obrany i którym musimy podążać. Kultura ludowa, kultura tradycyjna, to jest kultura, która jest fundamentem, kultury polskiej w ogóle. To jest kultura z której kultura polska i polskość wyrasta i bez której Polska i polskość nie istnieje i istnieć nie może” – mówił Wojewoda Lubelski.

Podczas konferencji Wojewoda Lubelski wręczył symboliczne czeki na remont i budowę dróg dla samorządów powiatu opolskiego, na łączną kwotę 21 126 375 zł.

Gmina Poniatowa – 4 457 366 zł,

Gmina Chodel – 1 619 101 zł,

Gmina Karczmiska – 968 119 zł,

Gmina Łaziska – 2 081 879 zł,

Gmina Opole Lubelskie – 10 821 205 zł,

Gmina Wilków – 1 235 825 zł.

Część artystyczną rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Poniatowej pod batutą pana Jarosława Mielko. Następnie wrażeń artystycznych dostarczył zespół pieśni i tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, po którym wystąpiła kapela folkowa „Czarne Bociany” pod kier. pani Małgorzaty Kasprzak-Kamińskiej oraz liczne zespoły ludowe działające przy KGW: Zespół śpiewaczy KGW w Żyrzynie, Malina Folk, zespół z Ostrowa Lubelskiego, zespół Rudniczaki, Kowalanki oraz pani Zosia Zychman z KGW Wałowianki.

Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa lubelskiego zostały zaproszone do udziału w konkursach: na najsmaczniejszą potrawę regionalną przygotowaną na bazie lokalnych roślin, na najsmaczniejszy domowy chleb, upieczony zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Poza tradycyjnymi smakami rywalizowały także stoiska, na których można było podziwiać kunszt tradycyjnego rękodzieła. Na zakończenie Wojewoda Lubelski wraz z Burmistrzem Poniatowej wręczyli nagrody laureatom konkursów.

Wystąpienie Wojewody Lubelskiego https://www.youtube.com/watch?v=vpeYC9Nbyok

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć – KLIK