Aktualności

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA – edycja w Poniatowej

Czwarta edycja największego na świecie festiwalu polskiej animacji odbędzie się w rekordowej liczbie 69. miejscowości na terenie Polski. Jednym z tych miejsc jest Poniatowa. Projekcje będą odbywać się w każdy piątek kwietnia w KINIE CZYN od godz. 19. Wstęp wolny.

Na widzów O!PLA czekać będzie największa panorama najnowszej polskiej animacji, złożona z najlepszych realizacji​ z ostatnich dwóch lat (w niemal wszystkich animacyjnych technikach) – począwszy od filmów wysokobudżetowych poprzesz prace szkolne, off-owe, animowany wideoklip, po filmy bardzo krótkie, abstrakcje i eksperymenty. Jurorami na O!PLA będą wszyscy widzowie biorący udział w projekcjach; to oni zdecydują o tym, do kogo powędrują Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka oraz liczne nagrody pozaregulaminowe.

88 zakwalifikowanych do Konkursu Głównego filmów podzielonych zostało na 6 kategorii: STUDYJNĄ (8 tytułów), SZKOLNĄ (19 tytułów), OFF & GO! (13 tytułów), ANIMOWANY WIDEOKLIP (21 tytułów), FORMANIMY (12 tytułów) i ANIMOWANE FRASZKI (15 tytułów).

Program projekcji w Poniatowej:

1 kwietnia 2016KATEGORIA STUDYJNA filmy zrealizowane w studiach filmowych (w tym Dyplomy realizowane poza uczelnią), posiadające dofinansowanie z państwowych źródeł – PISF, MKiDN, itd.

8 kwietnia 2016 – KATEGORIA SZKOLNAfilmy zrealizowane w szkołach (na wydziałach) filmowych / artystycznych, w tym także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji (krajowych lub zagranicznych).

15 kwietnia 2016 – KATEGORIA OFF & GO! – filmy zrealizowane poza systemem studyjnym lub szkolnym, i nie posiadające dofinansowania z państwowych źródeł (PISF, MKiDN, etc.), a także filmy zrealizowane przez amatorów w ramach warsztatów animacji (krajowych lub zagranicznych).

22 kwietnia 2016KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP filmy zrealizowane na zlecenie bądź nie, do konkretnego utworu muzycznego, w tym tzw. wideoklipy nieoficjalne.

29 kwietnia 2016KATEGORIA FORMANIMY I KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI– abstrakcje i animacje eksperymentalne.

 

Odbywający się od 2013 roku OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”) jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską, a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju (INWOKACJA O!PLA) i za granicą (O!PLA ACROSS THE BORDERS), jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Podstawą O!PLA jest konkurs najnowszej polskiej animacji dla widzów dorosłych (powyżej 16 roku życia). Widzowie biorący udział w projekcjach, głosują decydując do kogo powędrują statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka w każdej z kategorii.

Głównym Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji jest ANIMATION ACROSS BORDERS

Ogólnopolscy patroni medialni O!PLA 2016: „Film&TV Kamera”, KINO AMATORSKIE.PL, „Magazyn Filmowy” (Stowarzyszenie Filmowców Polskich), TV WULKAN.

Główny partner O!PLA: TISSOTOYS

Koordynator w Poniatowej: Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej, ul. Fabryczna 1, 24-320 Poniatowa, tel. 81 820 45 54, osoba do kontaktu Wioleta Piekoś

 Miejsce pokazu: KINO CZYN ul. 11 Listopada 4, 24-320 Poniatowa

 

Więcej informacji:

http://www.polskaanimacja.pl/

oraz

https://www.facebook.com/events/224638427890557/