Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Poniatowej

Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzone jest na terenie całego kraju. W tym dniu  upamiętniamy dzień 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123  latach niewoli narodowej i zrywów powstańczych Polska odzyskała swoją niepodległość. Dokładnie 101 lat temu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a dzień ten został ustanowiony Świętem Niepodległości.

Z tej okazji  w Poniatowej zorganizowano szereg wydarzeń.  Obchody rozpoczęły się  uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z CKPiT. Tuż po mszy przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy, wzięli udział we wspólnym przemarszu poprowadzonym przez orkiestrę dętą.

Pod pomnikami pamięci ofiar hitleryzmu oraz na Placu Konstytucji 3 Maja hołd i kwiaty złożyły delegacje: władz samorządowych w Poniatowej, przedstawicieli powiatu opolskiego,  Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poniatowej,  Związku Kombatantów RP, Zespołu Szkół w Poniatowej, Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej, Społecznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wronowskiej, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali Drugiej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Stowarzyszenia Klub Abstynenta „ANIMUS” w Poniatowej, Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz  Nadleśnictwa Kraśnik.

Okolicznościową przemowę wygłosił Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, w której podkreślił wartość wolności i demokracji, które trzeba szanować i pielęgnować.

Dalsza część obchodów miała miejsce na placu przy ul. Brzozowej w Poniatowej, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz soliści. Na „rozgrzewkę” na mieszkańców czekała wojskowa grochówka oraz gorąca herbata, które można było skonsumować przy płonącym ognisku. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich
w Plizinie oraz miejscowości Szczuczki Kolonia przygotowały tradycyjne wypieki oraz dania na gorąco. Najmłodsi mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursach plastycznych.

Serdeczne podziękowania dla Pana Edwarda Stanka za przygotowanie rozgrzewającej herbaty własnej receptury. Dziękujemy również 38 Drużynie Harcerskiej z Poniatowej za pełnienie warty przy pomnikach, a mieszkańcom za liczne przybycie i wspólne świętowanie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć -> klik