Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Dzisiaj, 11 listopada 2022 r., w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszym mieście miało miejsce wiele patriotycznych wydarzeń.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez ks. Kan. dr Piotra Petryka w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego, w asyście pocztów sztandarowych ze szkół, OSP z naszej gminy oraz organizacji i stowarzyszeń. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy CKPiT.

Tradycyjnie już Orkiestra, pod batutą Jarosława Mielko towarzyszyła w dalszych częściach obchodów Dnia Niepodległości, jakimi były przemarsz pod pomniki: przy skrzyżowaniu ul. Nałęczowskiej, Fabrycznej i Modrzewiowej oraz na Placu Konstytucji 3 Maja. W miejscach tych, nawiązujących do historii naszej „małej Ojczyzny” i przeszłości naszego kraju, złożone zostały symboliczne wiązanki i znicze przez delegacje samorządowe, reprezentantów placówek oświatowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i patriotycznych, ugrupowań politycznych. Gminne władze samorządowe reprezentowali: przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Baranowska, burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, zastępca burmistrza Aneta Poniatowska oraz sekretarz gminy Dominik Molesta. Przy pomnikach wartę pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej. Na Placu Konstytucji 3 Maja odbył się ceremoniał podniesienia flagi państwowej przez poczet flagowy, reprezentowany przez: dowódcę flagowego – Radosława Sosnowskiego (OSP Niezabitów), flagowego – Mateusza Skurskiego (OSP Poniatowa – Miasto), asystującego – Leszka Ozimka (OSP Spławy), pod kierownictwem dowódcy uroczystości Janusza Nowomiejskiego (OSP Kowala Pierwsza). W trakcie tej części uroczystości odegrany został i wspólne odśpiewany przez zebranych na Placu, hymn państwowy. W dalszej kolejności głos zabrał gospodarz uroczystości – burmistrz Poniatowej, który w swoim przemówieniu nawiązał do obecnej sytuacji politycznej i toczącej się wojny na Ukrainie, poddanej agresji Rosji, w kontekście której szczególnego znaczenia nabierają słowa niepodległość i wolność. Bo przecież „wolność nie jest nam dana raz na zawsze”, „O wolność trzeba dbać. Wolność trzeba szanować”, jak mówili Józef Piłsudski, św. Jan Paweł II i kardynał Wyszyński, do słów których odniósł się również pan burmistrz. Podziękował także mieszkańcom oraz pocztom sztandarowym OSP z gminy, dyrekcji szkół, uczniom i harcerzom, stowarzyszeniom, jednostkom organizacyjnym urzędu za uczestnictwo w uroczystości, zachęcając do czynnego udziału w wielu przygotowanych tego dnia atrakcjach patriotycznych.

Następnie delegacja Gminy Poniatowa oraz mieszkańcy wraz z pocztem flagowym udali się pod budynek Urzędu Miejskiego, by dokonać wciągnięcia flagi państwowej na nowo postawionym maszcie, sfinansowanym ze środków rządowych w ramach projektu pod nazwa „Pod biało – czerwoną”, objętego patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W Kinie Czyn o godz. 14.30 obyły się występy patriotyczne przygotowane przez zespoły, solistów i wokalistów z CKPiT. Od godz. 15.30 na orliku przy ul. Szkolnej miały miejsce mecze piłki nożnej o puchar Burmistrza Poniatowej pomiędzy reprezentacjami instytucji publicznych, organizowane przez OSiR w Poniatowej. Z kolei w auli Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej, z koncertem pt. „Pieśni naszych ojców”, wystąpiły chóry Szczygiełek, Szpaczki, Kameralna Orkiestra Smyczkowa KOS oraz Scholares Minores pro Musica Antiqua. Od godz. 17.00 przy altanie na placu przy ul. Brzozowej na mieszkańców przygotowane zostało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy smakołykach legionistów, kiełbaskach, rozgrzewającej herbacie z sokiem malinowym ufundowanej przez firmę Herbapol.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować tegoroczne obchody dnia Niepodległości: OSP, placówkom oświatowym, harcerzom, jednostkom organizacyjnym urzędu. Aktywne uczestnictwo naszych mieszkańców w przygotowanych uroczystościach patriotycznych, to dowód naszej manifestacji patriotyzmu i dumy przynależności do naszego kraju.