Aktualności

Obchody 3 maja

3 maja w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Konstytucji. W tym roku obchodom towarzyszyła również rocznica 1050-lecia Chrztu Polski. W Poniatowej ten dzień upamiętniono bardzo uroczyście, z udziałem przedstawicieli władz miejskich i lokalnych organizacji.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Poniatowej, którą odprawił ksiądz Proboszcz dr Piotr Petryk. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele organizacji i placówek oświatowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz przedstawiciele lokalnych władz na czele z Burmistrzem Miasta Panem Zygmuntem Wyroślakiem, Zastępcą Burmistrza Panią Krystyną Sołdek i Przewodniczącym Rady Gminy Panem Eugeniuszem Chyłą.

Następnie uroczystym przemarszem uczestnicy, wraz ze sztandarami reprezentującymi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Poniatowej, Szkołę Podstawową w Poniatowej, Szkołę Podstawową w Poniatowej Wsi, Zespół Szkół w Poniatowej, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość, Związek Harcerzy Polskich, Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych oraz Zarząd Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych, przeszli pod Pomnik na Starym Osiedlu, gdzie władze i przedstawiciele poszczególnych organizacji złożyli kwiaty. W tym miejscu do pochodu dołączyła Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 pułku Ułanów z Kraśnika. W tym składzie pochód dotarł na Plac Konstytucji 3 maja, gdzie po uroczystym złożeniu kwiatów Burmistrz Miasta wygłosił przemówienie, nawiązując w nim do początków państwowości polskiej i okoliczności uchwalenia Konstytucji. W trakcie pochodu Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Poniatowej i Kraczewic nieśli 7 metrową flagę Polski, która podkreśliła charakter i wagę święta. Po części oficjalnej Burmistrz zaprosił wszystkich uczestników i mieszkańców na żołnierski posiłek, czyli grochówkę z kuchni polowej, którą przygotowali pracownicy kawiarni Klubowa, działającej przy Centrum Kultury Promocji i Turystyki. W trakcie gdy część mieszkańców degustowała smakowitą i pożywną zupę, pozostała część podziwiała i oklaskiwała pokazy Kawaleryjskie w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa. Widowiskowe zawody we władaniu szablą i lancą zwieńczyła walka o pierścień Burmistrza.

Organizatorem i koordynatorem całego wydarzenia było Centrum Kultury Promocji i Turystyki. Ochotnicza Straż Pożarna z Kraczewic zapewniła nagłośnienie, kuchnię polową i obsługę w wydawaniu grochówki. Za udział w wydarzeniu i zaangażowanie szkół, organizacji, stowarzyszeń, harcerzy i Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej serdecznie dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych uroczystościach organizowanych w naszym mieście.