Aktualności

Konferencja Wojskowa zorganizowana przez dowództwo 18. Brygady Zmotoryzowanej w Poniatowej

Dzisiaj, tj. 28 maja w Centrum Kultury Promocji i Turystyki odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez dowództwo 18. Brygady Zmotoryzowanej w Poniatowej wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej: płk. Zbigniewa Padyjaska, płk. Sebastiana Grella oraz ppłk. Marina Sudka. Głównym tematem prelekcji było omówienie etapów i procedur związanych z formowaniem się nowej jednostki, nie tylko w naszym mieście, ale także w Gniewczynie Łańcuckiej, Wólce Gościeradowskiej, Sobieszynie i Radzyniu Podlaskim.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych Poniatowej z Burmistrzem Pawłem Karczmarczykiem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Baranowską na czele, reprezentanci województwa lubelskiego w osobach: Lubelskiego Wicewojewody Andrzeja Maja, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Marka Wojciechowskiego i Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Lubelskiego Kamili Grzywaczewskiej, oficerów Wojska Polskiego, przedstawiciele gmin z powiatu opolskiego oraz terenów, na których formowane są nowe jednostki wojskowe, lokalnych służb mundurowych i duchowieństwa.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie wicewojewody lubelskiego Andrzeja Maja oraz Burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka, po którym to dowódca 18. Brygady Zmotoryzowanej płk. Zbigniew Padyjasek przedstawił zebranym kierunek działań obrany przez wojsko w procesie tworzenia się jednostki, omówił plany zagospodarowana terenu oraz cele wszystkich związanych z tym działań uwzględniając już konkretne terminy. Priorytetem na najbliższy czas jest budowa części koszarowo-administracyjnej, gdzie stacjonować będzie sztab dowodzący oraz batalion dowodzenia nowej jednostki.

Podczas dzisiejszego spotkania Dowódca 18. Brygady Zmotoryzowanej przedstawił swoją wizję: na utworzenie sprawnej i dobrze wyposażonej armii, wizerunek żołnierza, któremu okazuje się szacunek oraz znaczenie, jakie ma akceptacja i przynależność wojskowych do lokalnej społeczności. Pułkownik przypomniał także o zaletach, jakie niesie za sobą obecność jednostki w naszym mieście takich, jak: bezpieczeństwo, wsparcie w sytuacjach kryzysowych, rozwój technologii, powstanie nowych miejsc pracy, promocja wartości patriotycznych m.in. poprzez uczenie szacunku do barw narodowych.

Zwieńczeniem dzisiejszej Konferencji był koncert przygotowany przez Orkiestrę Wojskową z Lublina pod batutą kapitana Pawła Kołodzieja, który odbył się w Kinie Czyn w Poniatowej. Na wstępie Dowódca 18 Brygady Zmotoryzowanej płk Zbigniew Padyjasek złożył podziękowania za pomoc, zaangażowanie i wsparcie przy formowaniu nowopowstałej jednostki wojskowej w Poniatowej oraz za pomoc w przygotowaniu dzisiejszego wydarzenia. Listy z podziękowaniami zostały wręczone dla obecnych na sali m.in. dla wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Lubelskiego Kamili Grzywaczewskiej, burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka, burmistrza Radzynia Podlaskiego Jakuba Jakubowskiego, kierownik Wydziału Promocji i Obsługi Inwestora Anety Mazur, dyrektor CKPiT w Poniatowej Marzeny Wójtowicz, szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach ppłk Grzegorza Celińskiego, komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie płk Andrzeja Drozda, szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie płk Artura Chapskiego.

Widzowie mieli okazję podziwiać precyzję, talent i niesamowitą energię Orkiestry, której towarzyszyli soliści, nadający koncertowi atmosfery muzycznej pasji. Zaprezentowane utwory zachwyciły wszystkich zgromadzonych, którzy owacjami na stojąco podziękowali za występ. Na zakończenie wydarzenia głos zabrał burmistrz Poniatowej, który pogratulował wspaniałego występu i wyraził nadzieję na kolejne, tak wyjątkowe spotkania muzyczne z Orkiestrą Wojskową, podczas uroczystości w naszym mieście.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych uroczystości na facebooku Gminy Poniatowa pod linkiem: https://www.facebook.com/GminaPoniatowa/