Aktualności

III Konferencja Kół Gospodyń Wiejskich w Poniatowej już za nami!

3 października 2021r.  na zrewitalizowanym palcu przy ul. Brzozowej w Poniatowej, przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się Piknik Rodzinny pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas III Konferencji Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Lubelszczyzny pn. „Ziemniaki w tradycji kulinarnej Lubelszczyzny”. Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (Oddział Terenowy w Lublinie), Burmistrz Poniatowej, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej oraz Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak” w Opolu Lubelskim.

Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą, celebrowaną przez ks. dr. Piotra Petryka, proboszcza parafii pw. Ducha Św. w Poniatowej. Następnie gospodarze wydarzenia: Dyrektor Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Lublinie Kamila Grzywaczewska oraz Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk oficjalne przywitali gości i mieszkańców. III Konferencję Kół Gospodyń Wiejskich swoją obecnością zaszczycili m.in.: Poseł do Europarlamentu Europejskiego Beata Mazurek, która również objęła wydarzenie patronatem honorowym, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Poseł Gabriela Masłowska,  Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, reprezentująca Marszałka Jarosława Stawiarskiego i jednocześnie Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Lublinie Anna Baluch, Dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Paszko, Zastępca Dyrektora Biura Wydarzeń Krajowych w Kancelarii Prezydenta RP Wioletta Pruchnik, Prezes Zarządu Gas-Trading S.A. Tymoteusz Pruchnik, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski. Na scenie swoje podziękowania za zaproszenie i serdeczne słowa uznania za działalność Kół Gospodyń Wiejskich złożyli: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że w województwie lubelskim działa pond 1200 KGW, tj. rekordowa ilość w przeliczeniu na mieszkańca w skali kraju, Poseł Gabriela Masłowska, Dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Paweł Paszko, który w imieniu Wojewody nieobecnego ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania, odczytał list gratulacyjny. Na zakończenie wystąpień swoje podziękowania za zaproszenie i możliwość udziału w wydarzeniu promującym Koła Gospodyń Wiejskich wygłosiła Poseł do Europarlamentu Beata Mazurek, która podkreśliła znaczenie KGW w kształtowaniu tożsamości i tradycji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Lublin, która oprócz emisji w lubelskiej stacji prowadziła 3 relacje na żywo emitowane do wszystkich oddziałów w kraju, natomiast sponsorem był Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział w Lublinie. 

Łącznie na placu przy ul. Brzozowej w Poniatowej wystawionych było 61 podmiotów, w tym 40 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, 9 stoisk przedsiębiorców oraz 12 jednostek organizacyjnych (Urząd Miejski w Poniatowej, Centrum Kultury, Promocji i Turystyki z warsztatami wikliniarskimi Mariusza Pietronia, malowaniem Natalii Hubal, ceramiką Katarzyny Ruty – Piłat oraz carvingiem czyli sztuką rzeźbienia w owocach i warzywach Piotra Huszcza, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Poniatowej,  Spółdzielnia Socjalna Tulipan, Narodowy Fundusz Zdrowia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, SANEPID, namiot profilaktyczny #SzczepimySie,  LGD „Owocowy szlak”).

Bogaty program artystyczny dostosowany był do każdego wieku uczestników III Konferencji KGW. Na scenie wystąpili Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Poniatowej, Dziecięca Kapela Ludowa z Poniatowej, Zofia Zychman – KGW Wałowianki, Zespół estradowy „Nadzieja”, Zespół śpiewaczy „Kowalanki”, Zespół wokalny „Poniatowianki”, Zespół wokalny „Vocal Teatralna Grupa Senioralna „Fajna Ferajna”, Zespół „Zielone Sioło”, KGW „Zaburzanki” w Zaburzu, KGW „Wóleckie Babeczki”. Gwiazdą wieczoru był zespół rock-folkowy „Turnioki”. Oprócz występów wokalnych, na scenie swoje prezentacje przedstawiły: Olo-Vita Teresa Szkuat – Gruszczyk z tematem „Właściwości olejów tłoczonych na zimno”, Olo-Vita Teresa Szkuat – Gruszczyk z tematem „Właściwości olejów tłoczonych na zimno”, dietetyk Magdalena Kołodziejczyk „Ziemniaki – mity, stereotypy i fakty…”, Elżbieta Dziechciarz „Aspekty zdrowotne produktów naturalnych pochodzenia roślinnego”.

Ponadto Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak” w Opolu Lubelskim zorganizowała dla Kół Gospodyń Wiejskich konkurs kulinarny pn. „Sposób na babkę ziemniaczaną”. Zgłoszonych było ok. 30 propozycji, spośród których komisja w składzie: Waldemar Słowik, Tomasz Nieradka, Piotr Huszcz przyznała dwa wyróżniania i 1,2.,3. miejsce:

I wyróżnienie: Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Wałowice „Wałowianki”,
II wyróżnienie KGW „Osmoliczanki”,
III miejsce „Niesiołowiczanki” z Niesiołowic,
II miejsce KGW w Karczmiskach,
I miejsce KGW w Szczuczkach – Kolonii.

Dodatkowo Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wręczył przygotowane dla laureatów upominki.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Gazdy za pomysł, kreatywność i super wykonanie dekoracji studia plenerowego TVP3 Lublin, za pomoc techniczną i wsparcie Gminnemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Poniatowej oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Poniatowej. Szczególne podziękowania kierujemy dla ochotników gminnych jednostek OSP, na których zawsze możemy liczyć przy organizacji tego typu wydarzeń.

Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez uczestnictwa i aktywności Pań i Panów – członków każdego KGW, które zaszczyciło nas swoją obecnością. Dzięki Państwa pasji, talentom, kultywowaniu tradycji i zaangażowaniu w inicjatywy społeczne mogliśmy wspólnie uczestniczyć w III Konferencji Kół Gospodyń Wiejskich w Poniatowej.

Już nie możemy się doczekać kolejnego wspólnego spotkania.