Aktualności

Gmina Poniatowa na Dożynkach Wojewódzkich 2017

Prezentacja wieńców, wystawy maszyn rolniczych, wesołe miasteczko, pachnący chleb, regionalne produkty, gry i zabawy dla świętujących, a na deser koncerty zespołów – to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na uczestników Dożynek Wojewódzkich w miniony weekend.

Święto Plonów to czas wyrażenia dumy z przynależności do wspólnoty, którą łączą wspólne wartości: umiłowanie rodzimej ziemi, szacunek do pracy i chleba. Ten szczególny szacunek do chleba wyróżnia Polaków spośród innych narodów. Dożynkowe obrzędy to okazja do wspólnego świętowania
i doceniania pracy rolników. Niedzielne Wojewódzkie Dożynki w Radawcu były dla rolników okazją, by podziękować za tegoroczne plony.

Gmina Poniatowa wraz z delegacją z powiatu opolskiego po raz drugi wzięła udział w dożynkach. W korowodzie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, Dziecięca Kapela Ludowa z CKPiT oraz  Panie ze Stowarzyszenia Kraczewianie i Koła Gospodyń Wiejskich w Spławach, które przygotowały piękne wieńce konkursowe. Na stoisku gminy, Stowarzyszenie Twórców z CKPiT zachęcało przechodniów do spróbowania swoich sił w rzeźbiarstwie, można było również skosztować plonów natury i pysznych ciast przygotowanych przez członków stowarzyszeń. Urząd Miejski prezentował aktualną ofertę turystyczną i inwestycyjną, zachęcając tym samym do odwiedzenia naszej Gminy.

Warto podkreślić, że nie wróciliśmy z pustymi rękami. Przywieźliśmy ze sobą nie małe zwycięstwa i nagrody. Pan Andrzej Chyła, gospodarz z Kraczewic i radny powiatu opolskiego, otrzymał z rąk Marszałka Województwa odznaczenie Zasłużony dla Województwa Lubelskiego, a Panie z Kraczewic i Spław  wyróżnienia za wieńce dożynkowe.

Za zaangażowanie i udział w uroczystości serdecznie dziękujemy. Mimo, iż nasze wieńce nie otrzymały głównej nagrody, to trzymamy kciuki za zwycięstwo w kolejnych latach i jednocześnie już teraz zachęcamy wszystkie stowarzyszenia do przygotowania swojej propozycji wieńca dożynkowego na kolejny rok.

http://www.arimr.gov.pl/serwis-prasowy/tam-bylismy/artykuly/lubelskie-dozynki-wojewodzkie-w-radawcu-duzym.html