Aktualności

Akcja Żonkile w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic, Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

Akcja Żółte Żonkile, już po raz dziesiąty organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, celem propagowania wiedzy na temat tego wydarzenia.

Do akcji przyłączyła się również Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej. Z tej okazji przygotowana została ekspozycja wydawnictw poświęconych tematyce powstania, do zapoznania z którą serdecznie zachęcamy.