Aktualności

78. rocznica akcji Erntefest („Dożynki”) w Poniatowej

„Naród, który traci pamięć traci swą tożsamość” Św. Jan Paweł II

4 listopada 2021 r. to data 78. rocznicy operacji Erntefest („Dożynki”), podczas której wymordowano 14 tysięcy Żydów – więźniów obozu pracy w Poniatowej.

W miejscach egzekucji tj. pod pomnikiem na terenie byłego obozu pracy, pod obeliskiem przy Zespole Szkół w Poniatowej oraz przy pomniku na skrzyżowaniu ulic Modrzewiowej i Nałęczowskiej, Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Baranowska złożyli kwiaty i zapalili znicze, upamiętniając ofiary tragicznego wydarzenia.

 Złożenie kwiatów  to wymiar symboliczny z przesłaniem dla następnych pokoleń o zachowaniu pamięci o tych bolesnych wydarzeniach oraz budowaniu takiej świadomości społeczeństwa, aby nigdy więcej nie doszło do podobnych tragedii.

Z kart historii…

W dniach 3 i 4 listopada 1943 r. Niemcy przeprowadzili akcję wymordowania Żydów w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa pod kryptonimem „Erntefest” (Dożynki). Rozstrzelano wówczas 42 tysiące żydowskich więźniów obozów na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej.

Więźniami obozu Poniatowej, podobnie jak na Majdanku i Treblince, byli Żydzi deportowani na Lubelszczyznę podczas akcji tłumienia powstania w getcie warszawskim, z którego przeniesione zostały również niemieckie zakłady produkcyjne. Nakaz egzekucji Żydów wydany przez Himmlera w 1943 r. wynikał z aktów czynnego oporu ze strony Żydów w gettach w Warszawie i Białymstoku oraz wybuchów buntów w obozach zagłady w Treblince (2 sierpnia) i Sobiborze (14 października). Pomimo, że Żydzi stanowili bardzo ważny zasób siły roboczej, Niemcy uznali, że istniejące skupiska ludności żydowskiej zagrażają stanowi bezpieczeństwa i postanowili je zlikwidować.

Akcja rozpoczęła się o świcie 3 listopada 1943 r. w obozie pracy w Trawnikach i równolegle na Majdanku, w których zginęło kolejno 10 tysięcy i 18 tysięcy więźniów.  Zainstalowane przez Niemców megafony, z których emitowano taneczną i marszową muzykę, zagłuszały wystrzały i krzyki mordowanych ludzi. Następnego dnia tj. 4 listopada analogiczne działania zostały przeprowadzone w obozie w Poniatowej, podczas których rozstrzelano 14 tysięcy osób.

Akcja „Dożynki” kierowana przez dowódcę SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakoba Sporrrenberga, była największą jednorazową egzekucją przeprowadzoną podczas II Wojny Światowej.