Aktualności

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Zachęcamy do świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto ma przypominać o poszanowaniu flagi propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 r., natomiast  w 1919 r. zatwierdzono go w prawie państwowym.

20 lutego 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie dodali przepis pozwalający wszystkim używać biało-czerwonych barw nie tylko w czasie oficjalnych świąt państwowych. Wtedy też 2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Data 2 maja wybrana została nieprzypadkowo. Właśnie 2 maja 1945 r. nasza biało – czerwona flaga została zawieszona przez polskich żołnierzy po wkroczeniu do Berlina, na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Ponadto, w okresie PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja wywieszone na ulicach i domach flagi państwowe, błyskawicznie były zdejmowane i nie wolno było ich pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 Maja.