Aktualności

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak głosi preambuła do ustawy na mocy, której tego dnia upamiętniamy „Niezłomnych”, został on ustanowiony „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

1 marca 1951 r., na terenie więzienia mokotowskiego z rąk komunistów zginęli członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk Łukasz Ciepliński „Pług’, mjr Adam Lazarowicz „Klamra”, mjr Mieczysław Kawalec „Żbik”, kpt Józef Rzepka „Znicz”, por. Franciszek Błażej „Bogusław”, kpt Józef Batory „August” i por. Karol Chmiel „Leon”. Miejsca spoczynku wielu z nich, podobnie jak innych komunistycznych ofiar, do dzisiaj pozostają nieznane.

Właśnie dziś, 72. lata po tych wydarzeniach wracamy pamięcią do czasu, kiedy walczący często od 1939 r. żołnierze polskiego podziemia musieli stawić czoła nowym (a dla niektórych z nich dobrze już znanym) sowieckim okupantom i ich polskim, komunistycznym współpracownikom. Nie godząc się z narzuconym Polsce ustrojem sowieckim, nie godząc się na represje i terror wobec współobywateli i nie godząc się na pozbawienie Polski niepodległości, podjęli nierówną walkę. Kiedy w połowie kwietnia 1946 r. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, obejmował dowództwo odbudowanej przez siebie 5. Brygady Wileńskiej AK, to zwracał się do swoich żołnierzy mówiąc, że już po raz trzeci w czasie tej wojny wychodzi z nimi w pole, aby walczyć o Polskę wolną i demokratyczną.

W czasach rządów komunistycznych zostali oni „wyklęci”, ale my dzisiaj mówimy o nich jako o Niezłomnych, jako o tych którzy postawili na szali swoje życie, walcząc o to co często nie było im dane – a czym my dzisiaj możemy się cieszyć – o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę.

 Przywracając pamięć o Żołnierzach Niezłomnych spłacamy nasz dług wobec nich.