17 czerwca 2021 r. – odsłonięcie pomnika upamiętniającego śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego

W dniu 17 czerwca 2021 r. Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk i Zastępca Burmistrza Poniatowej Aneta Poniatowska uczestniczyli w uroczystości poświęcenia pomnika w Opolu Lubelskim, upamiętniającego śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik został ufundowany przez Państwa Teresę i Edwarda Świątkowskich i powstał w 2019 roku. Jego autorem jest Witold Marcewicz.
Uroczystość rozpoczęła się  Mszą Św. w opolskim kościele pw. WNMP, po czym zaproszeni goście, delegacje wraz ze sztandarami przeszli ulicą Lubelską pod pomnik.
Fundatorzy pomnika, Państwo Teresa i Edward Świątkowscy oraz reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, dokonali symbolicznego odsłonięcia pomnika.

Po poświęceniu głos zabrali zaproszeni goście.
Prezes Zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz  odczytał list skierowany do uczestników uroczystości, w imieniu Jarosława Kaczyńskiego. List od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew.

W uroczystości wzięli również udział m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, posłowie: Jerzy Bielecki, Kazimierz Choma, Jan Kanthak, Sławomir Skwarek i Krzysztof Szulowski. Obecni byli także Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis, Starosta Opolski Dariusz Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim Dariusz Stachowicz.

Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk i Zastępca Burmistrza Aneta Poniatowska złożyli biało-czerwony wieniec pod pomnikiem.