Aktualności
11 Listopada 2020 r.- Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe obchodzone corocznie w Polsce w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
W dniu 11.11.2020 r. w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Burmistrz Poniatowej Pan Paweł Karczmarczyk, Zastępca Burmistrza Pani Aneta Poniatowska, Sekretarz Gminy Pan Witold Szwajgier, Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Ewa Baranowska, Członek Zarządu Powiatu Pan Wojciech Furtak oraz delegacje ze sztandarami OSP Poniatowa – Miasto, OSP Kowala Pierwsza, OSP Poniatowa Wieś , Legion Harcerski mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapora”, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w Poniatowej wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w Kościele pw. Ducha Świętego w Poniatowej w intencji Ojczyzny.
Mszę Św. sprawował i homilię wygłosił ks. Dr Piotr Petryk. Ksiądz proboszcz w swoich słowach skierowanych do wiernych zgromadzonych w kościele, jak również, tych, którzy uczestniczyli w transmisji on-line, przywoływał słowa, tych, którzy nad wyraz cenili i ukochali Ojczyznę: m.in. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Św. Jana Pawła II i wielu poetów. „Naród bez przyszłości jest godny współczucia”.
Przypominał, że dzieje naszej Ojczyzny nieodzownie były i są związane z tradycją, tożsamością, a nade wszystko z kościołem, krzyżem i Chrystusem. „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską a Polak Polakiem”. Krzyż ma do nas przemawiać, ma być znakiem ofiary, poświęcenia i Bożej miłości. Filarami przyszłych pokoleń muszą być dekalog i trwałe wartości, bez nich nie zbuduje się postawy patriotycznej, nic się nie zbuduje – mówił.
Po Mszy Św. został poświęcony wóz bojowy jednostki OSP Kowala Pierwsza.
Pod pomnikiem ofiar hitleryzmu, jak również pod pomnikiem na Placu Konstytucji 3 Maja władze samorządowe i delegacje ze sztandarami złożyły hołd, symboliczne wiązanki i znicze.
Na Placu Konstytucji 3 Maja Burmistrz Pan Paweł Karczmarczyk nawiązał do homilii ks. Piotra Petryka, mówiąc o znaczeniu wartości i poszanowania symboli narodowych. Podziękował tym, którzy uczestniczyli w uroczystościach (w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w takim skromnym charakterze) i życzył wszystkim wytrwałości a przede wszystkim zdrowia.